Средба на претседателот Пендаровски со сопругата и ќерката на академик Глигор Чемерски

12 февруари 2022 | Средби

Претседателот Стево Пендаровски оствари неформална средба со сопругата и ќерката на академик Глигор Чемерски, еден од најзначајните современи македонски уметници и автор на два мозаика поставени во Кабинетот на претседателот.

На средбата се разговараше за вредното уметничко творештво на академик Чемерски инспирирано од експресионизмот и православните икони со кои оставил белег во современата македонска уметност.

Грандиозниот диптих „Македонија – светла земја“ и „Македонија памети“ ги краси двата спротивни ѕида во Мозаик салата во Кабинетот на претседателот. Во првиот мозаик е претставена убавината и животот во нашата земја од античко до денешно време и содржи три сонца, амфитеатри и маски, зурли и тапани, растителен свет, додека вториот мозаик го претставува културното наследство со ликовите на светите Кирил и Методиј и Климент и Наум, глаголското и кирилското писмо, играчот од Стоби врамен во геометриските тела круг и квадрат, како и локалитетот Кокино. Бројни странски делегации и гости кои дошле во Кабинетот на претседателот преку овие мозаици се запознаа и со уметноста и културното богатство на нашата земја.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август - Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака: „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи...

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, денеска го посети манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе...

Делегации од Кабинетот на претседателот положија цвеќе по повод 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

Делегации од Кабинетот на претседателот положија цвеќе по повод 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

По повод чествувањето на државниот празник 2 Август, Илинден - Денот на Републиката, делегации од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, положија цвеќе на спомениците во Скопје, Крушево, Пелинце и Смилево. [gallery...