Средба на претседателот Пендаровски со организаторите на Европското првенство во хипхоп и брејкденс и Светското првенство во латино танци

27 февруари 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими организаторите, кореографите и дел од учесниците од нашата земја на Европското првенство во хипхоп и брејкденс и Светското првенство во латино танци чиишто домаќин е нашата држава.

На средбата, организаторите Трајче Петковски од танцовото студио „Брејк а лег“ (Break a Leg) и Илија Карадакоски од танцовото студио „Еат д бит“ (Eat the Beat), го информираа претседателот за текот на подготовките на двете првенства коишто претставуваат можност за меѓусебно запознавање и поврзување на учесниците, како и за воспоставување на платформа за поддршка на младите за усовршување во областа на танцот којшто претставува универзален јазик во светот за зближување на културите.

За време на средбата младите танчери се претставија со хипхоп перформанс. Претседателот Пендаровски на организаторите им посака успешна организација на првенствата, а на учесниците им посака успешно претставување на нашата земја во натпреварувањето.

Европското првенство во Хипхоп и брејкденс ќе се одржи од 6 до 9 јуни, а Светското првенство во латино танци од 1 до 5 ноември годинава во Скопје. Се очекува на Европското првенството учество да земат над 2500 натпреварувачи од 25-30 земји. Минатата година нашата земја беше домаќин на Европските првенства во хипхоп и балет.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...