Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

27 февруари 2024 | Соопштенија

 

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Ромската Фондација за Европа и Фондацијата Ромите за демократија Скопје.

На средбата соговорниците го запознаа претседателот Пендаровски со планираните активности на фондациите коишто се насочени кон промовирање слободни и фер избори, зајакнување на гласачите Роми и унапредување на политичкото учество на ромската заедница.

Претседателот Пендаровски ги поздрави нивните напори за зајакнување, развој и унапредување на правата на ромската заедници во нашата земја и пошироко во Европа. Водејќи се од принципот на недискриминација, еднаквост и владеење на правото, а во насока на трајни системски решенија за подобрување на интеграцијата на Ромите во нашето општество, претседателот Пендаровски изрази поддршка за заеднички ангажман на сите релевантни чинители во државата.

Целта на Ромската Фондација за Европа е преку инвестирање во политичко, економско и културно образование да ги зајакне ромските заедници во Европа, залагајќи се за еднаквост, правда и правичност за сите нејзини граѓани. Пристапот на Ромите за демократија Скопје, како дел од Паневропската мрежа што ја опкружува новоформираната Ромска Фондација за Европа, се заснова на три столба, едуцирање на гласачите, демократски дијалог и отчетност и политичко претставување.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...