Средба со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите

21 мај 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите, денеска прими претставници на влашката заедница во состав: претседателот на Демократскиот Сојуз на Власите, нејзиниот основач и претставник на бизнис заедницата, како и претставник на Агенцијата за остварување на правата на заедниците и претставник на Партијата на Власите.

 

На средбата се разговараше за предизвиците со кои се соочува влашката заедница во реализирањето на нивните приоритети, како и за нивното активно учество во севкупниот политички и општествен живот во земјава, како и за претстојниот попис при што претседателот на Демократскиот Сојуз на Власите, Никола Бабовски го изнесе ставот на Власите за измени на Изборниот законик и една изборна единица со загарантирани места за припадниците на заедниците.

Соговорниците се осврнаа на досегашниот напредок во однос на остварувањето на правата на влашката заедница во повеќе области истакнувајќи дека за што поголеми резултати потребен е заеднички ангажман и максимална посветеност на сите чинители во нашето демократско општество.

Претседателот Пендаровски честитајќи им го Националниот ден на Власите, ја потврди својата поддршка за активностите на влашката заедница за промовирање на влашката култура, јазик и традиција во земјава со коишто придонесуваат во градењето на нашето мултиетничко, мултикултурно и демократско општество.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Во Кабинетот на претседателот денеска беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу генералниот секретар на Кабинетот на претседателот, Mиле Бошњаковски и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“, проф. д-р Ратко Дуев. Соработката помеѓу...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ја упати следната порака: „Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис...

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на свечената церемонија на доделување на Наградата за младинско учество, што по повод Меѓународниот ден на младите, се одржа во Кабинетот на претседателот. Годинешни носители на наградата се актерката Изабела...

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...