Учество на претседателот Пендаровски на дебата на тема „Безбедна младина, посигурна иднина“

11 декември 2019 | Соопштенија, Средби

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска на Универзитетот ФОН учествуваше на дебата на тема „Безбедна младина, посигурна иднина“, којашто се одржа во рамките на НАТО караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции.

Во своето обраќање пред студентите, претседателот Пендаровски нагласи дека во 70 годишното постоење на НАТО, Алијансата постојано се менува, и денес освен традиционалните закани, на агендата се и сајбер заканите, верскиот екстремизам, политичката пропаганда, лажните вести. Претседателот потенцираше дека НАТО е фактор на стабилноста и се осврна на придобивките од нашето членство во Алијансата.

„Сите етнички заедници кај нас го поддржуваат членството во НАТО. Дури и најновите анкети кои ги видов, а кои ја мерат поддршката за наше членство таму, која е некаде над 70 проценти. Ако ги разбиете по етнички заедници покажуваат дека огромно мнозинство од сите, ама буквално од сите и наведени и ненаведени етнички заедници во Уставот поддржуваат членство во НАТО. Ова преведено значи дека НАТО е фактор на стабилност внатре кај нас, што значи ја засилува внатрешната кохезија. Тоа не беше случај со некои последни земји членки на НАТО каде што значајни делови од популацијата не сакаат нивната земја да биде членка во таа Алијанса. Или некои држави кои допрва чекаат да станат членки како што се Украина или Грузија, каде што значајни делови од популацијата не сакаат нивната држава да членува таму, што значи дека тоа е фактор на разединување во тие држави“, рече претседателот Пендаровски.

Важно прашање кога се зборува за НАТО, е колку средства ќе треба да одвојуваме годишно, нагласи Претседателот, посочувајќи ги како шпекулација тврдењата дека тоа ќе го сруши нашиот буџет.  Во моментот кога Северна Македонија ќе влезе во НАТО, на годишно ниво ќе одвојуваме околу 2 до 2,5 милиони евра. За возврат, посочи Претседателот, добиваме многу, особено во очите на потенцијалните странски инвеститори, бидејќи Северна Македонија ќе биде држава со предвидлива иднина и со територија која ќе ја гарантираат другите земји-членки на НАТО.

Претседателот во своето обраќање го посочи и Брегзит како тема која го преокупира нашиот континент и пошироко во изминатите години.

„Има некои политичари во други земји членки на Европската унија, кои заговараат Брегзит или излегувања од Европската унија за нивните држави. Тоа се уште не се доминантни политички движења во тие држави, ниту имаат доминантна поддршка од граѓаните. Меѓутоа, можете да чуете дека некој размислува да излезе од Европската унија, но никој релевантен, ниту еден релевантен политичар не размислува да ја извлече својата земја од НАТО. Значи Брегзит е невозможен во НАТО“ заклучи Претседателот во обраќањето.

Амасадорката на Велика Британија Рејчел Галовеј, која учествуваше во дебатата рече дека НАТО е најуспешниот сојуз во историјата и дека со нетрпение очекуваат Северна Македонија да стане членка на Алијансата.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...