Учество на сопругата на претседателот на панел-дискусијата „Ракот на кожата може да се види и доколку рано се забележи, може успешно да се лекува“

20 јуни 2023 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на Претседателот на Република Северна Македонија, г-а Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Европската куќа во Скопје учествуваше на панел-дискусија насловена „Ракот на кожата може да се види и доколку рано се забележи, може успешно да се лекува“, како дел од кампањата за подигнување на јавната свест за превенција и рано откривање на меланом и други карциноми на кожа, ЕУРОМЕЛАНОМА.

Г-а Ѓоргиевска потенцираше дека подигнувањето на свеста за ова заболување е исклучително важно бидејќи станува збор за алармантна појава.

„Се проценува дека ако продолжи истиов тренд на појава на случаи на меланом, до 2040 година ќе има 50% повеќе нови случаи, така што, на годишно ниво ќе има околу половина милион случаи во светот што значи дека стапката на смртност ќе се зголеми за 68% односно околу стотина илјади луѓе би го загубиле животот од меланом“, истакна г-а Ѓоргиевска. 

Сопругата на претседателот нагласи дека треба секојдневно да обрнеме внимание на нашата кожа бидејќи станува збор за исклучително малигно заболување, а особено значајни се раната самодетекција  и редовните дерматолошки прегледи. 

„Треба да запамтиме дека кожата памти. Затоа да ја штитиме и ние кожата како што таа нè штити нас“, истакна г-а Ѓоргиевска.

На панелот учествуваа и амбасадорот Дејвид Гир, шеф на делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, прим. д-р Зорица Зафировиќ,  дерматовенеролог, Универзитетска Клиника за дерматологиј– Скопје, претставник и координатор на ЕУРОМЕЛАНОМА во Северна Македонија, Филип Николовски, студент по медицина, Љупка Николовска, пациент со меланома и д-р Соња Граждани, основач на Клубот на млади лекари.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...