Честитка од претседателот Пендаровски по повод 5 ноември – Светскиот ден на ромскиот јазик

5 ноември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 5 ноември – Светскиот ден на ромскиот јазик, ја упати следната честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија:

„Ромскиот јазик е дел од ромската култура којшто со своите специфики претставува дел од мозаикот на нашето мултикултурно општество.

Со одбележувањето на 5 ноември – Светскиот ден на ромскиот јазик придонесуваме во зачувувањето на мајчиниот јазик на ромската заедница чија култура и традиција ја збогатуваат севкупната културна ризница во нашата држава.

Заложбите и посветеноста кон обезбедување услови за поголема институционална поддршка за изучување, употреба и зачувување на ромскиот јазик се чекор нанапред за негово натамошно негување.

Честит 5 ноември – Светски ден на ромскиот јазик!“

Стево Пендаровски

………………………………

O prezidenti Stevo Pendarovski, sebepi 5 noemvri – E romane čhibjakoro sumnaleskoro dive, bičhalgja akaja bahtakerin dži preperutne ki romani khedin ki Republika Utarali Makedonia:

„I romani čhib si kotor tari romani kultura savi pe specifikencar si kotor taro mozaiko ko amaro multikulturnikano sasoitnipe.

E nišankeribaja о 5 noemvri – E romane čhibjakoro sumnaleskoro dive, daja amaro dendipe bašo garavibe e romane khedinakiri dajakiri čhib kaskiri kultura thaj tradicia barvakerena o sahno kulturnikano mohto tari amari raštra.

O dendipa karing arakhibe kondicie baši majbaro institucionalnikano suporti bašo sikljovibe, istemalkeribe thaj garavibe i romani čhib si hapa angle baši lakoro arakhibe.

Bahtalo 5 noemvri – E romane čhibjakoro sumnaleskoro dive!“

Stevo Pendarovski

 

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“ што се одржа во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а по повод...

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...