Честитки до претседателот Пендаровски по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија

8 септември 2019 | Соопштенија

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Северна Македонија, писма со честитки до претседателот Пендаровски испратија следниве шефови на држави.

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ во писмото со честитки до претседателот Пендаровски изразува желби за напредок на Република Северна Македонија и благосостојба на нејзините граѓани. „Уверен сум дека со заеднички напори ќе продолжиме да ја развиваме соработката на нашите две земји, во интерес на мирот и стабилноста во регионот и економска добробит на нашите народи“, пишува српскиот претседател во честитката по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија.

Албанскиот претседател Илир Мета во честитката до претседателот Пендаровски изразува убеденост дека одличните меѓусоседски односи и соработка, кои постојат меѓу двете земји и народи и понатаму ќе се зацврстуваат во иднина. „Горди сме за исклучителниот придонес на Албaнците во Северна Македонија што го даваат за стабилноста и евроатлантската интегрaција на земјата. Убеден сум дека македонската заедница во нашата земја ќе продолжи да биде силен мост на пријателство и соработка меѓу нашите две земји и народи. Убеден сум дека нашите земји тесно ќе соработуваат во рамките на Северноатлантската алијанса, како и во заедничкиот пат кон ЕУ“, се вели во честитката од албанскиот претседател по повод независноста на Република Северна Македонија.

Стабилност, просперитет и многу успех на Република Северна Македонија и на сите нејзини граѓани во својата честитка посака Зузана Чапуткова, претседателка на Словачката Република. „Ме радува дека односите меѓу нашите земји се многу блиски и пријателски, за што сведочи и долгорочната политичка и практична поддршка на реформите и интеграциските амбиции на Вашата земја од страна на Словачката Република. Цврсто верувам дека наскоро напорите на Вашата земја ќе придонесат за отворање на преговори за пристапување во Европската унија“, стои во честитката испратена од претседателката на Словачката Република, Зузана Чапуткова.

И претседателот на Швајцарската Конфедерација, Ули Маурер упати честитка по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Северна Македонија. „Швајцарија е посветена на одржување на силни релации со Република Северна Македонија и очекуваме тие релации заеднички да ги надградиме“, се вели во честитката од претседателот на Швајцарската конфедерација Маурер.

По повод Денот на независноста, 8 Септември, писма со честитки до претседателот Пендаровски упатија и Кралицата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Елизабета  II и Кралот на Холандија, Вилем Александер, со желби за благосостојба, среќа и просперитет на граѓаните на Република Северна Македонија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Средба со преставници на Лајонс дистрикт 132 – Северна Македонија и меѓународниот претседател  на организацијата, Брајан Шихан

Средба со преставници на Лајонс дистрикт 132 – Северна Македонија и меѓународниот претседател на организацијата, Брајан Шихан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Брајан Шихан, претседател на Меѓународната асоцијација на Лајонс клубови и претставници на Лајонс дистрикт 132 Северна Македонија, по повод 25-годишнината од нивната работа во нашата држава. [gallery...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Азербејџан, Камил Касијев

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Азербејџан, Камил Касијев

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Азербејџан за Република Северна Македонија, со седиште во Белград, Камил Касијев. На свечената церемонија на предавање...

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Ученици од ООУ„7 Марси“ од Липково и од ООУ „Љубен Лапе" од Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска се сретнаа и поразговараа со претседателот Пендаровски за неговата работа, за претседателските надлежности и активности. [gallery...

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на завршната регионална конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ – Гласно и храбро ги поместуваме границите“. Конференцијата е во...

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска заедно со Дорис Шмидауер, сопруга на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван Дер Белен коишто престојуваат во официјална посета на Република Северна Македонија, денеска во Канцеларијата на...