Четврт модул на Школата за политики за 2022 година при Претседателскиот центар за политичко образование

25 септември 2022 | Соопштенија

Викендов во Охрид се одржа четвртиот модул на Школата за политики за 2022 година при Претседателскиот центар за политичко образование којшто се реализира во соработка со фондацијата Конрад Аденауер.

На четвртиот модул на Школата поздравно обраќање имаше Даниел Браун, претставник на фондацијата Конрад Аденауер за Северна Македонија.

На тема „Геостратешки и безбедносни предизвици за ЕУ и НАТО соочени со војната во Украина“ онлајн се обрати Рајнер Мајер цум Фелде, бригаден генерал во пензија и претставник на Институтот за безбедносна политика при Кристијан Албрехт Универзитетот во Кил, Германија.

Предавање на тема „Справување со дезинформации и пропаганда во време на војна и енергетска криза во Европа“ одржаа Драган Секуловски, извршен директор на Здружението на новинари на Македонија и проф. д-р Јасна Бачовска Недиќ, редовен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, при УКИМ.

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска одржа предавање на тема „Актуелни  безбедносни  предизвици  и  перспективи  од членството во НАТО во време на војна во Украина“. На тема „Војната во Украина – импликации врз националната и регионалната безбедност“ говореа проф. д-р Марјан Ѓуровски, вонреден професор на Институт за безбедност, одбрана и мир  при  Филозофскиот  факултет  на  УКИМ и Емил Димитриев, поранешен технички премиер и поранешен заменик министер за одбрана.

Комуникологот и претседател на Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи, Бојан Кордалов ја водеше работилницата на тема „Дигитализација, социјални медиуми и добро управување“, додека работилницата на тема „Од  почитувач  на  правилата  до оформувач на истите: Променливата глобална улога на Кина и нејзините импликации за Западен Балкан“ којашто ја водеше Ана Крстиновска, од ESTIMA Think Tank, се одржа на последниот ден од четвртиот модул на Школата за политики.

На тема „Регионалните спорови во склоп на процесот на ЕУ интеграција на регионот“ предавање одржа Зоран Нечев, Институт за демократија „Социетас Цивилис“.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски се обрати на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ во УНЕСКО во Париз

Претседателот Пендаровски се обрати на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ во УНЕСКО во Париз

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во рамки на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов (1923 – 1982)“, што се одржува под негово покровителство во соработка со УНЕСКО. Воедно,...

Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз оствари средба со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле. На средбата се разговараше за севкупната соработка на Република Северна Македонија со УНЕСКО, во контекст на 30-годишнината од нашето членство во...

Претседателот Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО во Париз

Претседателот Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО во Париз

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што оствари средба со Жан-Франсоа Хуше, претседател на ИНАЛКО и средба со Фроса Пејоска-Бушеро, шеф на Катедрата за македонски студии при...

Конференција „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна – Вестфалија“ во организација на ПЦПО

Конференција „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна – Вестфалија“ во организација на ПЦПО

Во организација на Претседателскиот центар за политичко образование денеска во Скопје се одржа конференција на тема „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна - Вестфалија“. На отворањето на...

Консултативна средба за предлог-Законот за донирање на вишок на храна во Кабинетот на претседателот

Консултативна средба за предлог-Законот за донирање на вишок на храна во Кабинетот на претседателот

Во Кабинетот на претседателот денеска сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска беше домаќин на консултативна средба за предлог-Законот за донирање на вишок на храна. На средбата присуствуваа министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска,...