Геогиевска: Да ја зголемиме свеста дека со трансплантација и органодарителство се спасува живот

23 февруари 2022 | Соопштенија

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска денеска учествуваше на панел-дискусија на тема донирање органи и трансплантација “Што е направено? До каде сме? Каде одиме?“.

Соговорниците дискутираа за едукативните и информативните активности со цел подигнување на свеста кај граѓаните за трансплантација и донирање, за предизвиците на македонскиот дарителски регистар, за тековната состојба,  успешните примери и постигнатиот прогрес во последните години, за законската регулатива и дали се потребни измени, како и за проблемите со кои се соочуваат пациентите на кои им е потребна трансплантација. Својата лична приказна ја сподели Кирил Јанчовски, пациент со трансплантиран бубрег .

Ѓоргиевска во своето обраќање ги поздрави успешните примери на трансплантација, што претставуваат голем исчекор во македонскиот здравствен систем, додавајќи дека знаењето, спремноста на капацитетите и пред се ентузијазмот на сите оние кои се вклучени во процесот и понатаму ќе резултираат со успех.

„Бројките покажуваат дека е направено многу во оваа област, но уште многу може да се направи и во иднина. Најважно е подигнувањето на свеста дека трансплантацијата е едно од чудата на модерната медицина и секогаш треба да апелираме на хуманост, солидарност и емпатија кај луѓето. Кај нас луѓето се хумани, но треба да бидат и информирани. Секојдневно треба да работиме да ја зголемиме свеста дека со трансплантацијата и органодарителството се спасува живот и се подобрува квалитетот на животот кај луѓето“, истакна Ѓоргиевска.

Таа изрази задоволство од оваа серија на успешно реализирани дебати во областа на здравството, како одлична можност за младите лекари да се запознаат со напредокот во одредени области на здравствениот систем. Ѓоргиевска додаде дека во земјава има исклучителни експерти во сите области на трансплантација и дека е особено важно да се посветиме на младите кадри и нивна едукација во светските центри со цел примена на светските практики и најновите трендови.

Во однос на органодарителството и законските регулативи, Ѓоргиевска порача дека треба пред се да се почитува желбата на донорот, но да се има предвид и психолошката состојба на семејствата во тие критични моменти.

Во дебатата учествуваа Никола Брзанов од Клубот на млади лекари, проф. д-р Александар Петличковски, раководител на Институтот за имунологија и хумана генетика, д-р Ирина Пановска – Ставридис, директор на Клиниката за хематологија, д-р Божидар Кочовски од Асоцијацијата на специјализанти и млади, д-р Маја Мојсова Мијовска, Национален координатор за трансплантација, Душко Ѓорѓиев од Здружение на бубрежно болни пациенти НЕФРОН и шефот на Делегацијата на ЕУ, амбасадорот Дејвид Гир.

Тие порачаа дека овие процеси мора да имаат наднационална поддршка, да бидат јасни и транспарентни, да се обезбедат средства од буџетот во насока на јакнење на досегашните процедури и воведување на нови третмански опции за пациентите, подобар мониторинг и подобар квалитет на живот за сите трансплантирани пациенти.

Панел-дискусијата претставува продолжување на серијата дебати на теми од здравството започнати минатата година, со поддршка на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и амбасадорот Дејвид Гир.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август - Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака: „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи...

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, денеска го посети манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе...