Ѓоргиевска: Значајна јапонска донација во ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје

19 октомври 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска во ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје, присуствуваше на комплетирањето на проектот GGP – програма за мали грантови за основни потреби и човекова безбедност  којашто е еден од столбовите на jапонската стратегија за соработка во Северна Македонија.

За време на настанот, директорката д-р Силвана Филипова и вработените во ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух, говор и глас – Скопје, на сопругата на претседателот и на јапонскиот амбасадор во земјава, Хиронори Савада, им ги презентираа донираните 4 медицински апарати:  систем за биофидбек, дигитална интерактивна паметна табла,  ВокаСтим Мастер апарат со коишто во изминатите месеци се извршени околу 1000 интервенции за пациенти од целата држава.

Сопругата на претседателот истакна дека е многу значајно што донираната опрема од Јапонија веќе дава особен придонес во работата на Заводот за рехабилитација на слух, говор и глас, особено што современите апарати се од голема помош при рано откривање на нарушувањата, а со тоа се помага во поефикасни интервенции за децата и возрасните на кои им е потребна поддршката.

Заблагодарувајќи се за јапонската помош, г-а Ѓоргиевска изрази задоволство што соработката помеѓу Кабинетот на претседателот, Заводот за рехабилитација на слух, говор и глас и Јапонската амбасада вроди со донираната медицинска опрема која ќе придонесе во дијагностиката и терапијата во оваа установа. Таа истакна дека континуираната поддршка преку проекти во здравствениот сектор за нашата земја е потврда за солидарноста и пријателството меѓу двете земји.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети 60-годишниот Ристо Донев, лице со церебрална парализа, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах. Тој го запозна претседателот Пендаровски со неговите шаховски...

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Берлински процес 2022 - Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, во соработка...

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска го посети Државното средно училиште за образование и рехабилитација „Искра“ во  Штип кадешто присуствуваше на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост. [gallery...

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го посетија ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев" - Битола....

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во...