Претседателот Пендаровски присуствуваше на одбележувањето на 100 годишниот јубилеј од основањето на Пивара Скопје

2 септември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со генералниот директор на Пивара Скопје, Горан Сладиќ и со главниот извршен директор на групацијата Coca-Cola HBC, Зоран Богдановиќ и присуствуваше на свеченоста по повод одбележувањето на 100 годишнината од основањето на компанијата.

На неформалната средба, раководството на Пивара Скопје го информираше претседателот за нивните најнови инвестиции во производството, за тековни проекти како општествено одговорна компанија, за едукативните програми за развој и намалување на невработеноста кај младите, како и за придонесот кој го даваат кон одржливоста и заштитата на природните ресурси.

Претседателот Пендаровски го честиташе 100-годишниот јубилеј на Пивара Скопје и посочи дека компанијата со своите услуги и производствени капацитети, како и со конкурентноста на странските пазари, има значајна улога во севкупниот економски развој на државата.

Во таа насока, претседателот Пендаровски ја поздрави реализацијата на новите инвестиции во најсовремена опрема и технологија, кои овозможуваат натамошна модернизација на компанијата и го поддржуваат нејзиниот долгорочен одржлив развој.

Претседателот Пендаровски изрази очекување дека Пивара Скопје како еден од најпрепознатливите брендови во земјава и пошироко ќе продолжи со успешниот развој на компанијата во духот на инвестициите и иновациите, следејќи ги современите светски стандарди.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

По повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот, претседателот Стево Пендаровски ја испрати следната порака: Милионите жртви, неправди и ужасот од холокаустот нè потсетуваат на нашата заедничка историска одговорност да градиме демократски...

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на традиционалниот годишен прием што за претставниците на дипломатскиот кор, акредитирани во Република Северна Македонија, го приреди вчеравечер во Скопје. Во улога на доајен на дипломатскиот кор, на приемот се обрати...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Претседателот Стево Пендаровски по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани од српската заедница, Дозволете во мое лично име и во името на сите граѓани на Република Северна...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба ја прими Тамуна Лилуашвили, амбасадорката на Грузија во Република Северна Македонија. На средбата се разменија мислења за билатералните односи меѓу двете држави, актуелните состојби и предизвиците во...

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Ве известуваме дека на 5 и 6 февруари 2023 година во официјална посета на Република Северна Македонија ќе престојува претседателката на Унгарија, Каталин Новак. Заинтересираните медиуми за следење на официјалната посета потребно е да се акредитираат најдоцна до 1...