Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Финска, Никлас Линдквист

21 ноември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Никлас Линдквист, новоименуваниот амбасадор на Република Финска во Република Северна Македонија, со седиште во Белград.

Во обраќањето на церемонијата на предавање на акредитивните писма, претседателот Пендаровски изрази задоволство од одличните билатерални односи и од успешната соработка помеѓу двете земји, којашто се развива во духот на традиционалното пријателство и партнерство и посочи дека постои неискористен потенцијал и простор за дополнително продлабочување на соработката, особено во доменот на економијата и инвестициите. Претседателот Пендаровски изрази благодарност за принципиелната и конзистентна поддршка на Република Финска за потребата од итно заокружување на европската иднина на Северна Македонија. Тој рече дека во рамките на богатата билатерална рамка на соработка, остануваме посветени на одржувањето силни партнерски односи и во рамки на НАТО, притоа поздравувајќи го членството на Финска како 31-ва НАТО членка. Претседателот упати и честитки за финската кандидатура за иден претседавач на ОБСЕ за 2025 година и изрази подготвеност за споделување на искуствата од нашето претседавање.

Амбасадорот на Република Финска, Никлас Линдквист во своето обраќање ја изрази неговата посветеност за натамошно продлабочување и проширување на односите меѓу двете земји и најави одржување на нордиски настан во Скопје на 13 декември по повод одбележување 30 години од воспоставување на дипломатските односи. Финскиот амбасадор посочи дека поддршката на Северна Македонија за апликацијата на Финска за членство во НАТО била високо ценета и изрази надеж за изнаоѓање нови начини за соработка во овој сектор, сега кога и двете држави се членки на Алијансата. Амбасадорот Линдквист, нагласувајќи дека Финска е силен поддржувач на проширувањето на ЕУ, рече дека со новиот моментум во проширувањето и предлогот за План за раст за Западен Балкан, се надева на реален напредок на пристапниот пат во ЕУ на сите земји кандидати, вклучително и на Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски на финскиот амбасадор Никлас Линдквист му посака успешно извршување на неговата значајна, благородна и одговорна функција и изрази надеж дека неговиот активен ангажман ќе остави траен белег во надградбата на пријателските односи и во соработката.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...