Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Финска, Никлас Линдквист

21 ноември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Никлас Линдквист, новоименуваниот амбасадор на Република Финска во Република Северна Македонија, со седиште во Белград.

Во обраќањето на церемонијата на предавање на акредитивните писма, претседателот Пендаровски изрази задоволство од одличните билатерални односи и од успешната соработка помеѓу двете земји, којашто се развива во духот на традиционалното пријателство и партнерство и посочи дека постои неискористен потенцијал и простор за дополнително продлабочување на соработката, особено во доменот на економијата и инвестициите. Претседателот Пендаровски изрази благодарност за принципиелната и конзистентна поддршка на Република Финска за потребата од итно заокружување на европската иднина на Северна Македонија. Тој рече дека во рамките на богатата билатерална рамка на соработка, остануваме посветени на одржувањето силни партнерски односи и во рамки на НАТО, притоа поздравувајќи го членството на Финска како 31-ва НАТО членка. Претседателот упати и честитки за финската кандидатура за иден претседавач на ОБСЕ за 2025 година и изрази подготвеност за споделување на искуствата од нашето претседавање.

Амбасадорот на Република Финска, Никлас Линдквист во своето обраќање ја изрази неговата посветеност за натамошно продлабочување и проширување на односите меѓу двете земји и најави одржување на нордиски настан во Скопје на 13 декември по повод одбележување 30 години од воспоставување на дипломатските односи. Финскиот амбасадор посочи дека поддршката на Северна Македонија за апликацијата на Финска за членство во НАТО била високо ценета и изрази надеж за изнаоѓање нови начини за соработка во овој сектор, сега кога и двете држави се членки на Алијансата. Амбасадорот Линдквист, нагласувајќи дека Финска е силен поддржувач на проширувањето на ЕУ, рече дека со новиот моментум во проширувањето и предлогот за План за раст за Западен Балкан, се надева на реален напредок на пристапниот пат во ЕУ на сите земји кандидати, вклучително и на Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски на финскиот амбасадор Никлас Линдквист му посака успешно извршување на неговата значајна, благородна и одговорна функција и изрази надеж дека неговиот активен ангажман ќе остави траен белег во надградбата на пријателските односи и во соработката.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Во рамки на Отворен Кабинет, ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје, денеска го посетија Кабинетот на претседателот Пендаровски. За време на престојот, се сретнаа и...

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на настанот со кој се одбележува 30-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.  Почитуван директор на Државниот завод, Почитувани...

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Франција

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Франција

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на приемот, што по повод 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Северна Македонија и Француската Република, се одржа вчеравечер во Скопје. Претседателот Пендаровски оцени дека...

Отворен кабинет со ученици од Програмата за младински лидери од маргинализирани заедници

Отворен кабинет со ученици од Програмата за младински лидери од маргинализирани заедници

Во рамки на активноста Отворен кабинет денеска Кабинетот на претседателот го посетија ученици од средните училишта: СУГС „Шаип Јусуф“, СУГС Марија Склодовска Кири и СУГС Лазар Танев коишто учествуваат во Програмата за младински лидери од маргинализирани заедници, чија...

Обраќање на претседателот Пендаровски на Отворениот форум за антикорупција

Обраќање на претседателот Пендаровски на Отворениот форум за антикорупција

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна соработка, а во рамки на Програмата Граѓаните против корупцијата и Програмата Регионалната мрежа за...