Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Ирска, Брендан Вард

8 февруари 2024 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Брендан Вард, новоименуваниот амбасадор на Република Ирска во Република Северна Македонија, со седиште во Букурешт.

Претседателот Пендаровски во обраќањето на церемонијата на предавање на акредитивните писма го искажа задоволството од високоразвиените билатерални односи помеѓу двете пријателски држави, коишто ги карактеризира интензивен политички дијалог и партнерски односи и изрази надеж за продлабочување на соработката, особено на економскиот план. Претседателот рече дека иднината на Северна Македонија и на регионот на Западен Балкан ја гледаме низ призмата на Европската Унија и изрази огромна благодарност за големата поддршка на евроинтегративниот процес, потенцирајќи дека Ирска е наш силен и важен партнер на нашиот пат кон членството во ЕУ.

Амбасадорот Брендан Вард во своето обраќање посочи дека иако двете земји се на спротивните краеви на Европа, заедничките вредности и заедничката посветеност на европскиот идеал значат дека двете земји имаат многу заедничко. Тој рече дека со нетрпение ја очекува блиската соработка со нашата земја, со цел унапредување на нашите билатерални односи во насока на поддршка на аспирациите на Северна Македонија за членство во Европската Унија.

Претседателот Пендаровски на амбасадорот  Вард му посака успешно извршување на одговорната функција и изрази уверување дека во вршењето на неговите дипломатски должности ќе ја ужива нашата целосна соработка и помош.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“ денеска во селото Требош, Општина Желино ја посети компанијата „Везе шари“. За време на посетата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековната работа на компанијата, која...

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...