Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Јапонија, Оцука Казуја

11 јануари 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Јапонија во Република Северна Македонија, Оцука Казуја.

На церемонијата на предавање на акредитивни писма, претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија придава големо значење на развојот на односите и соработката со Јапонија оценувајќи дека искористувањето на можностите на билатерален план и спроведувањето на проектите во рамките на  Јапонската иницијатива за соработка со земјите од Западен Балкан, придонесуваат за поголема економска соработка и можност за инвестиции од страна на јапонски компании во регионот, како и споделување на јапонските искуства и знаење, што значително влијае врз натамошното јакнење на соработката и зближувањето меѓу нашите две земји и народи. Во таа насока, претседателот Пендаровски истакна дека Јапонија е меѓу најголемите билатерални донатори на Северна Македонија придонесувајќи со реализација на техничка помош за низа проекти во развојот на инфраструктурата, подобрувањето на здравството, земјоделието, образованието, животната средина, културата, поддршката на мали и средни претпријатија и др.

Претседателот Пендаровски оцени дека денес, во услови на нарушена европска безбедност по руската инвазија на Украина, обременети сме со нови предизвици кои бараат сплотеност и мудрост за сочувување на мирот и стабилноста на европско тло, но и дополнителни напори за справување со енергетските и економските кризи кои ги зафатија нашите општества.

„Меѓусебната соработка и поддршка на овој план е приоритет за владите и верувам дека Северна Македонија и Јапонија можат да остварат значителна соработка и на овој план“, рече претседателот Пендаровски.

Амбасадорот Казуја оцени дека одличните билатерални односи можат дополнително да се развијат особено на полето на политичкиот дијалог, економијата, културата и граѓанските размени, приближувајќи се кон 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу двете земји во 2024 година. Истакнувајќи дека Јапонија придава големо значење на стабилноста и просперитетот во регионот на Западен Балкан, каде стабилниот развој на Северна Македонија игра клучна улога, амбасадорот Казуја рече дека поаѓајќи од овој став, Јапонија секогаш ги поддржувала и ќе продолжи да ги поддржува реформските напори на нашата земја кон евроатлантската интеграција.

Претседателот Пендаровски на амбасадорот Казуја му посака успешно извршување на значајната дипломатска мисија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима и до...

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше и се обрати на панел дискусијата „Здравјето не е само физичко -Ти ја имаш силата“ што се одржа во организација на НЕОКОРТЕКС - Центар за психотерапија, психодијагностика, тренинг и едукација. Во своето...

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

 Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција од адолесцентна бременост“ што се одржа во Eвропска куќа, Скопје. ...

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Во рамки на Отворен Кабинет, ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје, денеска го посетија Кабинетот на претседателот Пендаровски. За време на престојот, се сретнаа и...

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на настанот со кој се одбележува 30-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.  Почитуван директор на Државниот завод, Почитувани...