Presidenti Pendarovski në Athinë e vizitoi muzeun “Benaki”

6 Tetor 2021 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski në suazat e vizitës zyrtare në Republikën Helene sot e vizitoi muzeun “Benaki”.

Gjatë vizitës në muzeun “Benaki” Presidenti Pendarovski e vizitoi arkivin e një prej arkitektëve më të rëndësishëm grekë dhe botërorë, Konstantinos Doksiadis. Doksiadis ka marrë pjesë në krijimin e planit themelor urbanistik për rikonstruksionin e Shkupit, pas tërmetit katastrofal në vitin 1963. Në këtë muze, Presidenti Pendarovski kishte mundësi të shohë edhe fotografi të vjetra të Shkupit të rrënuar të cilat Doksiadis i ka bërë në qytet. Gjithashtu, në muze është ekspozuar edhe fletë falënderimi të cilën qyteti Shkup ia ka dhënë Konstantinos Doksiadis për kontributin e tij në rinovimin e qytetit.

Me këtë përfundon edhe vizita zyrtare e Presidentit Stevo Pendarovski në Republikën Helene e cila është vizita e parë në këtë vend në nivel presidencial që nga pavarësia e Maqedonisë së Veriut deri më sot.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....