Takimi i Presidentit Pendarovski me Entoni Blinken, sekrtarin shtetëror të SHBA-së

30 Qershor 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski, në margjinat e Samitit të NATO-s pati takim të shkurtër me sekretarin shtetëror të SHBA-së, Entoni Blinken.

Presidenti Pendarovski e theksoi rëndësinë e mbështetjes amerikane për aspirimet evropiane maqedonase, si dhe ndihmën në fusha konkrete, duke përfshirë edhe demokracinë, sundimin e të drejtës dhe luftën kundër korrupsionit.

Në këtë takim janë riafirmuar marrëdhëniet e përkryera bilaterale midis SHBA-së dhe Maqedonisë së Veriut, ndërsa u vlerësua se fillimi i Dialogut strategjik këtë muaj është hap i rëndësishëm në zhvillimin e marrëdhënieve midis dy shteteve dhe në zbatimin konkret të Partneritetit strategjik.

Në lidhje me sigurinë e kontinentit evropian, si dhe ndikimin e invazionit rus mbi Ukrainën dhe stabilitetin e kontinentit evropian, Presidenti Pendarovski theksoi se Maqedonia e Veriut është e gatshme për ndarjen e sfidave si vend anëtar i plotfuqishëm i NATO-s. Ai tha se anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO do të kontribuojë mbi sigurinë e Evropës dhe NATO-s në tërësi.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....