Takim lamtumire i Presidentit Pendarovski me ambasadoren e SHBA-së, Kejt Mari Bërnz

15 Shtator 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti në takim lamtumire ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kejt Mari Bërnz.

Në këtë takim, Presidenti Pendarovski shprehu kënaqësinë e zhvillimit të marrëdhënieve, bashkëpunimit dhe partneritetit me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke theksuar se fillimi i Dialogut strategjik midis dy vendeve këtë vit, është një hap i rëndësishëm në zhvillimin e marrëdhënieve dhe zbatimin konkret të Partneritetit strategjik.

Në këtë bisedë, Presidenti e theksoi rolin e rëndësishëm dhe mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së për stabilitetin, demokratizimin dhe prosperitetin e Maqedonisë së Veriut dhe e riafirmoi përgatitjen e palës maqedonase për bashkëpunim të mëtejshëm në suazat e NATO-s dhe kontribut në sigurinë kolektive.

Presidenti Pendarovski i falënderoi për bashkëpunimin e vazhdueshëm, angazhimin e tërësishëm dhe përkushtimin e ambasadores në përparimin e marrëdhënieve midis dy shteteve, si edhe i uroi sukses në karrierën e mëtejshme.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Ne, presidentët e Evropës Lindore dhe Qendrore, nga vendet liderët e të cilave e vizituan Kievin gjatë luftës dhe ishin dëshmitarë të pasojave të agresionit rus, nuk mund të heshtim para shkeljes flagrante të të drejtës ndërkombëtare nga Federata Ruse dhe në këtë...