Filloi vizita zyrtare e Presidentit Pendarovski në Republikën e Çekisë

29 Gusht 2023 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot në Pragë me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake do të pritet nga Presidenti i Republikës së Çekisë, Petër Pavel, me çka filloi vizita zyrtare në Republikën e Çekisë.

Presidenti Pendarovski pati takim tet-a-tet me Presidentin Pavel, ku u riafirmuan marrëdhëniet e sinqerta miqësore midis dy shteteve. Në këtë takim u bisedua mbi aspirimet maqedonase për anëtarësim në Bashkimin Evropian, partneriteti në NATO, si dhe mbi gjendjet në rajonin më të gjerë në kontekstin e luftës në Ukrainë. Mandej vijoi takimi plenar i të dy delegacioneve.

Presidenti Pendarovski do të takohet edhe me Kryetarin e Senatit të Parlamentit, Millosh Vistërçill, me kryetaren e Dhomës së deputetëve të Parlamentit, Marketa Pekarova Adamova dhe me Kryeministrin e Qeverisë, Petër Fialla.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...