Takimi i Presidentit Pendarovski me euroambasadorin Gir dhe zëvendësambasadorin e Delegacionit të BE-së, Ben Nupnau

7 Shtator 2023 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot i mirëpriti shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut Dejvid Gir dhe zëvendësambasadorin e tij të ri, Ben Nupnau.

Në këtë takim u bisedua mbi gjendjet aktuale lidhur me aspirimet evropiane të shtetit tonë, mbi përparimin e reformave, si dhe mbi gjendjen politike në vend dhe në rajon.

Bashkëfolësit shkëmbyen mendime dhe informacione mbi negociatat aderuese dhe procesin e skriningut, si dhe mbi hapat e mëtejshëm të cilët duhet t’i ndërmarrë Maqedonia e Veriut me qëllim që të përparojë procesi integrues në BE, ku Presidenti Pendarovski theksoi se agjenda evropiane varet prej nesh, si dhe realizimi i obligimeve të cilat duhet të përmbushen.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...