Festimi qendror me rastin e festimit të 2 Gushtit, Ilindenit – Dita e Republikës në Meçkin Kamen

3 Gusht 2021 | Kumtesat

Dje manifestimi qendror për festimin e Ilindenit në Meçkin Kamen u mbaj në version të shkurtuar për shkak të nevojës për përgjigje adekuate ndaj zjarrit në Koçani.

Ceremonia qendrore filloi me vendosjen e luleve të freskëta nga Presidenti Pendarovski dhe delegacionet e shumta pranë përmendores në Meçkin Kamen, kurse pastaj vijoi programi kulturor-artistik ku morën pjesë Ansambli i këngëve dhe valleve popullore maqedonase “Tanec”, Ansambli i këngëve dhe valleve popullore shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Vllatko Stefanovski dhe Orkestra ushtarake e Armatës.

Në suazat e programit kulturor-artistik, mesazhet për Ilindenin i dha akteri Nikolla Ristanovski.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...