Intervistë e Presidentit Pendarovski në TV Telma në emisionin “Top Tema”

11 Mars 2022 | Intervistat

Në intervistë për emisionin “Top Tema” të televizionit Telma, Presidenti Stavo Pendarovski foli mbi marrëdhëniet diplomatike të Maqedonisë së Veriut me Rusinë, sanksionet të cilat vendi do t’i ndërmarrë në raport me Rusinë dhe a do të ketë ndryshime në relacionet ekonomike dhe tregtare.

Presidenti e theksoi qëndrimin se udhëheqja shtetërore është e koordinuar në aspektin e ngjarjeve në Ukrainë dhe çfarë do të ndërmarrë vendi nga aspekti humanitar. Njëkohësisht, Presidenti iu përgjigj pyetjeve mbi ndikimin e invazionit rus mbi mendimin publik, lajmet e rreme, propagandën mediatike dhe dezinformacionet të cilat shpërhapen nëpërmjet mediave sociale, si dhe për kapacitetin tonë institucional për ballafaqimin me sulmet hibride.

Në këtë intervistë Presidenti u përgjigj se a ballafaqohet Maqedonia e Veriut me kërcënime të sigurisë dhe me krizë ekonomike, i tha pritjet e veta mbi rajonin e Ballkanit Perëndimor në lidhje me sigurinë dhe stabilitetin.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit