Intervista e Presidentit Pendarovski për “Utrinski brifing”

30 Maj 2022 | Intervistat

Në intervistën për “Utrinski brifing” Presidenti Stevo Pendarovski i komentoi marrëdhëniet aktuale politike midis pushtetit dhe opozitës, gjendjet dhe bllokadat në Gjykatën Kushtetuese, stabilitetin e brendshëm politik dhe a do të ishin zgjedhjet e parakohshme zgjidhje eventuale.

Në këtë intervistë Presidenti e tha qëndrimin e vet mbi ngjarjet në Ukrainë, mundësitë për zgjidhje dhe ndalim të agresionit rus.

Njëkohësisht, ai foli edhe mbi pasojat për Maqedoninë e Veriut dhe për perspektivat evropiane të vendit nëpërmjet prizmit të marrëdhënieve bullgare-maqedonase.

Temë e bisedës në intervistë ishte edhe iniciativa Ballkani i Hapur, si dhe mirënjohja për autoqefalinë e Kishës Ortodokse Maqedonase nga Kisha Ortodokse Serbe, si pjesë e marrëdhënieve maqedonase-serbe.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski shprehi ngushëllime për tërmetin në Turqi

Presidenti Pendarovski shprehi ngushëllime për tërmetin në Turqi

Presidenti Stevo Pendarovski në konferencën e përbashkët për shtyp me Presidenten e Hungarisë, Katalin Novak, shprehu ngushëllime për tërmetet e fuqishme që e goditën Republikën e Turqisë. “Tani morëm informacion se ka një tërmet të dytë, shumë viktima dhe shkatërrim...