Takimi i Presidentit Stevo Pendarovski me përfaqësuesit e OMO “Ilinden” – PIRIN dhe shoqatat e qytetarëve nga Republika e Bullgarisë

28 Janar 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot i mirëpriti përfaqësuesit e OMO “Ilinden” – PIRIN dhe përfaqësuesit e disa shoqatave të qytetarëve nga Republika e Bullgarisë.

Përfaqësuesit e shoqatave e informuan Presidentin Pendarovski për punën dhe aktivitetet e tyre në fushën e të drejtave të njeriut, promovimit të tolerancës dhe ndërtimit të shoqërisë qytetare.

Në lidhje me dialogun me Bullgarinë, Presidenti Pendarovski vlerësoi se po fillon një fazë e re, kurse të dyja palët dëshmojnë vullnet në drejtim të përparimit të procesit. Presidenti Pendarovski konsideron se është e rëndësishme çdo institucion politik në të dy shtetet të japë kontributin e vet për zgjidhjen e çështjeve të hapura. Në këtë takim Presidenti Pendarovski informoi se së shpejti do të realizojë vizitë zyrtare në Republikën e Bullgarisë, ku do të bisedojë me Presidentin Rumen Radev.

Presidenti Pendarovski theksoi se Republika e Maqedonisë së Veriut është e përkushtuar në zhvillimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe miqësore me Republikën e Bullgarisë, në përputhje me Marrëveshjen për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim midis dy shteteve e vitit 2017.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...