Takimi i Presidentit Pendarovski me kryeministrin kroat Andrej Plenkoviq

5 Prill 2023 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti Kryeministrin e Qeverisë së Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq i cili është në vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Bashkëfolësit shkëmbyen mendime dhe informacione mbi gjendjet aktuale në Evropë, ku Presidenti Pendarovski e njohu kryeministrin kroat me ngjarjet në lidhje me eurointegrimet maqedonase dhe shprehu kënaqësinë nga vijimi i deritanishëm i procesit të skriningut. Në këtë drejtim Presidenti e theksoi se bashkëpunimi i përkryer i institucioneve maqedonase dhe kroate kontribuon theksueshëm për përdorimin e përvojës kroate në procesin e përgatitjes për negociatat aderuese.

Presidenti Pendarovski e falënderoi për mbështetjen e përgjithshme të Kroacisë për aspiratat e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin në BE.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....