Filloi vizita zyrtare e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu

26 Prill 2023 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, e cila qëndroi në vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Presidenti Pendarovski dhe Presidentja Osmani-Sadriu mbajtën takim tet-a-tet, pas të cilit vijoi takimi plenar i të dy delegacioneve.

Në fokusin e bisedave janë marrëdhëniet e përgjithshme bilaterale midis Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës dhe mundësitë për përparimin e tyre, perspektiva evropiane e të dy shteteve, ngjarjet aktuale në raport me dialogun Beograd-Prishtinë, si dhe gjendjet në rajonin më të gjerë, në kontekstin e luftës në Ukrainë.

Pas përfundimit të takimit plenar të delegacioneve, është paraparë që Presidenti Pendarovski dhe Presidentja Osmani-Sadriu të mbajnë konferencë të përbashkët për shtyp.


Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....