Presidenti Pendarovski e mirëpriti eurodeputeten Garsia Perez

15 Nëntor 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti eurodeputeten dhe lideren e Aleancës progresive të socialdemokratëve në Parlamentin Evropian, Iraçe Garsia Perez.

Në këtë takim u shkëmbyen mendime mbi eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut, procesin e skriningut dhe përshtatjen e legjislacionit maqedonas me atë evropian. Në atë drejtim, është biseduar mbi tempin e proceseve reformuese dhe gjendjen aktuale politike në shtet.

Bashkëfolësit shkëmbyen mendime edhe mbi rrethanat më të reja ekonomike dhe të sigurisë në Evropë, mbi ngjarjet në Bashkim, si dhe mbi prioritetet dhe qëllimet e Aleancës progresive për të cilat angazhohen në Parlamentin Evropian.

Presidenti Pendarovski e falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme që e japin socialdemokratët për integrimin e Maqedonisë së Veriut, të vërtetuar edhe në rezolutat e Parlamentit Evropian, duke shtuar se bashkëpunimi parlamentar është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe i domosdoshëm në procesin e aderimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkim.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...