Presidenti Pendarovski priti përfaqësuesit e Institutit të Filozofisë dhe Shoqatën e Filozofëve

19 Shkurt 2020 | Kumtesat, Takimet

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot priti Ivan Xheparoskin, Lupço Mitkovskin dhe Lubomir Gajdovin, përfaqësues të Institutit të Filozofisë dhe Shoqatën e Filozofëve.

Bashkëbiseduesit e informuan presidentin Pendarovski me problemet dhe sfidat e tyre, me nismat dhe projektet aktuale për tejkalimin e tyre, si dhe me vizionin dhe strategjinë për reforma, afirmim dhe promovim të arsimit filozofik.

Në takim u tha se filozofia i mëson të rinjtë të mendojnë në mënyrë metodike duke i përfshirë në vlerat morale dhe estetike.

Presidenti Pendarovski theksoi nevojën për kultivimin e mëtutjeshëm të shprehjes kreative si dhe domosdoshmërinë e nxitjes së mendim kritik dhe filozofik, si dobi e rëndësishme dhe një nga parakushtet thelbësore për zhvillimin e kapaciteteve demokratike të çdo shoqërie.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....