Takimi i Presidentit Pendarovski me Presidentin bullgar Radev

1 Tetor 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot në Sofje u takua me Presidentin e Republikës së Bullgarisë, Rumen Radev.

Në këtë takim u bisedua mbi mundësitë për përparimin e mëtejshëm të marrëdhënieve politike dhe ekonomike midis dy vendeve, si dhe mbi sfidat aktuale të krizës energjetike me të cilën po ballafaqohet Evropa.

Presidenti Pendarovski dhe Presidenti Radev u angazhuan për zgjerimin e bashkëpunimit në shumë fushat të interesit të përbashkët.

Të dy presidentët shkëmbyen informacione mbi gjendjen me krizën energjetike dhe ballafaqimin me të. Në këtë takim u shkëmbyen mendime edhe mbi mundësitë për furnizim me energji elektrike nga Republika e Bullgarisë, me respektim të rregullativës evropiane.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....