Takimi i Presidentit Pendarovski me atleten maqedonase Katerina Shipoviq

19 Tetor 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti ultramaratonisten Katerina Shipoviq, atleten e parë maqedonase e cila mori pjesë në garën ultramaratonë Spartathlon nga Athinë deri në Spartë me gjatësi prej 246 kilometrash.

Në këtë takim Presidenti Pendarovski u njoh me përgatitjet dhe realizimin e pjesëmarrjes në Spartathlon, që renditet midis 10-të garave më të vështira në ultramaratonë në botë.

Presidenti Pendarovski e përgëzoi Shipoviqin për garën e realizuar, duke theksuar se përkushtimi dhe qëndrueshmëria e saj duhet të jenë shembuj për të gjithë atletët e rinj dhe sportistët në përgjithësi. Sipas Presidentit Pendarovski, impresionon fakti që Shipoviq, përveç karrierës profesional, merret me sukses edhe me atletikë, me fokus në garat e distancave të gjata – maratonë, ultramaratonë dhe garë alpine dhe është midis atletëve maqedonas që kanë marrë më shumë trofe.

Shipoviq dhe ekipi i saj e njohën Presidentin Pendarovski me planet dhe aktivitetet e saj të ardhshme.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....