Takim lamtumire me ambasadoren e Suedisë, Kristin Forsgren Bengtson

23 Gusht 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot në takim lamtumire e mirëpriti ambasadoren suedeze Kristin Forsgren Bengtson.

Në këtë takim janë riafirmuar marrëdhëniet e përkryera bilaterale midis Maqedonisë së Veriut dhe Suedisë, ku është vlerësuar se ato i karakterizojnë miqësia dhe mirëkuptimi i ndërsjellë, kurse janë të përkushtuar për përparimin e mëtejshëm të dialogut politike, si dhe për intensifikimin e bashkëpunimit ekonomik.

Presidenti Pendarovski e falënderoi për bashkëpunimin e vazhdueshëm zhvillimor dhe mbështetjen suedeze për përforcimin e kapaciteteve të institucioneve të Maqedonisë së Veriut, sidomos në fushën e demokracisë, sundimit të të drejtës dhe mbrojtjes së mjedisit jetësor. Në këtë takim u afirmua se Suedia si edhe deri më tani do ta mbështesë integrimin e fuqishëm evropian të Maqedonisë së Veriut.

Presidenti shprehu falënderim për angazhimin diplomatik të ambasadores Kristin Forsgren Bengtson dhe kontributin e saj për përparimin e marrëdhënieve maqedonase-suedeze dhe i uroi sukses të mëtejshëm në planin profesional dhe personal.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Ne, presidentët e Evropës Lindore dhe Qendrore, nga vendet liderët e të cilave e vizituan Kievin gjatë luftës dhe ishin dëshmitarë të pasojave të agresionit rus, nuk mund të heshtim para shkeljes flagrante të të drejtës ndërkombëtare nga Federata Ruse dhe në këtë...