Takim i presidentit Pendarovski me kryeparlamentarin, Xhaferi

30 Dhjetor 2019 | Kumtesat

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski sot priti kryetarin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferin.

Në takim, bashkëbiseduesit këmbyen mendime për gjendjet e përgjithshme në vend dhe pritshmëritë për vitin e ardhshëm. Presidenti Pendarovski dhe kryeparlamentari, Xhaferi në takim biseduan edhe për aktivitetet e ardhshme në procesin e formimit dhe funksionimit të Qeverisë kalimtare, për zbatimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, respektivisht për obligimet e të dy institucioneve në këtë proces.

Presidenti i shtetit, Pendarovski dhe kryetari i Kuvendit, Xhaferi u pajtuan që në vitin kur presim përfundim të anëtarësisë së plotë në NATO dhe caktimin e datës për fillimin e bisedimeve aderuese me BE-në, konfirmim për kapacitetin demokratik të Maqedonisë së Veriut, duhet të jetë zbatimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në prill 2020, me atmosferë korrekte dhe demokratike.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....