Takim lamtumire i Presidentit Pendarovski me ambasadorin japonez Hironori Savada

20 Dhjetor 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski, sot e mirëpriti në takim lamtumire ambasadorin e Japonisë Hironori Savada.

Në këtë takim Presidenti e falënderoi ambasadorin Savada, për angazhimin e përgjithshëm diplomatik, për bashkëpunimin e prkryer dhe konstruktiv me institucionet maqedonase si dhe mbi angazhimet e tij për thellimin e miqësisë maqedonase-japoneze.

Në atë drejtim, Presidenti e falënderoi qeverinë japoneze për mbështetjen e tërësishme dhe për realizimin e një numri të madh projektesh në shumë sektorë në shoqërinë tonë, sidomos në fushën e shëndetësisë dhe arsimit, si dhe për ndihmën e marrë gjatë ballafaqimit me pandeminë e kovid-19.

Në këtë takim lamtumire, Presidenti i uroi sukses ambasadorit Savada në karrierën e mëtejshme dhe e riafirmoi përgatitjen e Maqedonisë së veriut për përparimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të përgjithshme me Japoninë, dinamizimin e dialogut politik dhe intensifikimin  e bashkëpunimit ekonomik.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....