Takimi i Presidentit Pendarovski me delegacionin e Bankës Botërore

30 Maj 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti delegacionin e Bankës Botërore të udhëhequr nga Ana Bjerde, nënkryetarja e Bankës Botërore për Evropën dhe Azinë Qendrore.

Bashkëfolësit biseduan mbi portofolin e Bankës Botërore për rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe Maqedonisë së Veriut, projektet aktuale dhe planet në afat të mesëm.

Në këtë takim u fol për ngjarjet politike dhe ekonomike në rajonin më të gjerë dhe mbi sfidat nga invazioni rus mbi Ukrainën dhe për ekonominë globale. Bashkëfolësit shkëmbyen mendime për projeksione për zhvillimin e vendeve nga rajoni gjatë këtij viti, si dhe projeksionet e ekonomisë globale dhe stabilitetin financiar.

Delegacioni i Bankës Evropiane po qëndron në Maqedoninë e Veriut me rastin e pjesëmarrjes në Konferencën e dytë vjetore të Ministrisë së Financave.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Deklarata e përbashkët e presidentëve të vendeve anëtare të NATO-s nga Evropa Qendrore dhe Lindore në lidhje me vendimin e Rusisë për aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase

Ne, presidentët e Evropës Lindore dhe Qendrore, nga vendet liderët e të cilave e vizituan Kievin gjatë luftës dhe ishin dëshmitarë të pasojave të agresionit rus, nuk mund të heshtim para shkeljes flagrante të të drejtës ndërkombëtare nga Federata Ruse dhe në këtë...