Takimi i Presidentit Pendarovski me komandantin e Gardës Nacionale të Vermontit, gjeneral-majorin Gregori Najt

19 Gusht 2021 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot e mirëpriti komandantin e Gardës Nacionale të Vermontit, gjeneral-majorin Gregori Najt.

Në këtë takim u bisedua mbi bashkëpunimin e deritanishëm të suksesshëm dhe të frytshëm midis Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Gradës Nacionale të Vermontit, nëpërmjet pjesëmarrjes së përbashkët në misionet paqësore, realizimin e stërvitjeve, edukimit dhe trajnimit të përbashkët të përfaqësuesve të të dy armatave.

Bashkëfolësit konstatuan se anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO jep kontribut shtesë mbi përparimin, zhvillimin dhe stabilitetin e Ballkanit.

Presidenti Pendarovski e falënderoi për ndihmën e tërësishme amerikane, si dhe për mbështetjen në fushën e mbrojtjes, e cila është bazë për zgjerimin e bashkëpunimit edhe në fusha të tjera të interesit të përbashkët.

Gjeneral-majori Gregori Najt e theksoi rolin e forcave të armatosura maqedonase dhe pjesëmarrjen e tyre në misionet ndërkombëtare si jashtëzakonisht të suksesshme dhe nënvizoi se anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO është më se i merituar.

Në këtë takim, bashkëfolësit shkëmbyen mendime dhe informacione mbi gjendjen aktuale në Afganistan, ku Armata jonë dhe Garda Nacionale e Vermontit kanë marrë pjesë në mënyrë të koordinuar në misione, qëllimi i të cilave ishte sigurimi i stabilitetit dhe promovimi i ndërtimit të shoqërisë demokratike.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...