Takimi i Presidentit Pendarovski me Xhared Koen, drejtorin ekzekutiv të Google Jigsaw

18 Shkurt 2022 | Kumtesat

Në margjinat e Konferencës së Sigurisë në Munih, Presidenti Pendarovski u takua me Xhared Koen, drejtorin ekzekutiv kryesor të Google Jigsaw. Në takim, përveç Presidentit Pendarovski, morën pjesë edhe kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane, Bojan Mariçiq.

Në këtë takim u diskutua për aplikimin e zgjidhjeve teknologjike në ballafaqimin me sfidat globale dhe nevojën e digjitalizimit për zhvillimin e shpejtë të shoqërive dhe nevojën për investim në teknologjitë e reja.

Presidenti Pendarovski theksoi se digjitalizimi është prioritet për Maqedoninë e Veriut dhe është një fushë në të cilën në periudhën e ardhshme nevojitet investim i zmadhuar në resurse.

Bashkëbiseduesit diskutuan edhe për aplikimin e teknologjive të reja, si dhe mbi iniciativat e mundshme për bashkëpunim.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...