Takimi i Presidentit Pendarovski me kryetaren e Komisionit Evropian, Fon der Lejen dhe Presidentin bullgar Radev

1 Tetor 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot në Sofje pati takim trepalësh me kryetaren e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lejen dhe Presidentin e Republikës së Bullgarisë, Rumen Radev.

Në këtë takim u bisedua mbi vijimin e integrimeve evropiane të Maqedonisë së Veriut dhe fazat e mëtejshme në negociata, si edhe mbi krizën energjetike me sfidat e të cilës po ballafaqohet Evropa.

Presidenti Pendarovski tha se Maqedonia e Veriut pret mbështetje nga BE-ja për ballafaqimin me krizën energjetike dhe e theksoi rëndësinë e mbështetjes së ndërsjellë për përforcimin e sigurisë rajonale energjetike.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski për vizitë në Nju-Xhersi

Presidenti Pendarovski për vizitë në Nju-Xhersi

Presidenti Stevo Pendarovski në suazat e vizitës së punës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me rastin e pjesëmarrjes në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, dje e vizitoi Nju-Xhersin. I shoqëruar nga bashkëshortja, Elizabeta Gjorgievska, Presidenti...