U shënua 9 vjet nga vdekja e Presidentit Gligorov

1 Janar 2021 | Kumtesat

Një delegacion nga Kabineti i Presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut sot vendosi lule pranë varrit të ish-presidentit Kiro Gligorovit, në Kopshtin e kolosëve në  Varrezat e qytetit “Butell” në Shkup.

 

Në përbërjen e  delegacionit i cili e nderoi ish-presidentin ishin: Mile Boshnjakovski, Sekretari i përgjithshëm dhe kolonelja Biljana Bllazheska, adjutante e Presidentit.

Kiro Gligorovi ishte Presidenti i parë i Republikës së pavarur të Maqedonisë.

Për ndërtimin e Maqedonisë së pavarur vendosi vulën e vet me zbatimin e referendumit për pavarësi, miratimin e Kushtetutës së re, betejën për  transformimin demokratik dhe konsolidimin e brendshëm të vendit dhe për afirmimin e tij ndërkombëtar.

 

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....