Takim lamtumire me ambasadoren e Ukrainës, Natalia Zadorozhnjuk

28 Korrik 2022 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski sot në takim lamtumire e mirëpriti ambasadoren e Ukrainës, Natalia Zadorozhnjuk.

Në këtë takim u bisedua për marrëdhëniet bilaterale midis dy shteteve, ku është vlerësuar se ato karakterizohen nga mirëkuptimi dhe mbështetja e ndërsjellë.

Bashkëfolësit shprehën bindjen se relacionet midis dy vendeve do të vazhdojnë të përparojnë me përpjekje, përkushtim dhe angazhim të përbashkët.

Presidenti Pendarovski e riafirmoi mbështetjen për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, si edhe për ndihmën ushtarake, politike dhe humanitare që vendi ia jep Ukrainës.

Presidenti Pendarovski e falënderoi për angazhimin diplomatik ambasadoren Zadorozhnjuk dhe për kontributin në zhvillimin e marrëdhënieve maqedonase-ukrainase dhe i dëshiroi sukses të mëtejshëm në plan personal dhe profesional.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Pendarovski u takua me maratonistin Dario Ivanovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot në parkun e qytetit në Shkup u takua me maratonistin Dario Ivanovski, i cili para disa ditësh vendosi rekord të ri maqedonas në maratonën në Sevilja, Spanjë, si dhe me trajnerin dhe menaxherin e tij, Igor Jakimovskin dhe atletin Zhan...