Presidenti Pendarovski u takua me “Treshen e Vajmarit”

17 Korrik 2023 | Kumtesat

Presidenti Stevo Pendarovski u takua me ministren për Evropën e Republikës Federale të Gjermanisë, Ana Lirman, sekretaren shtetërore përgjegjëse për Evropën në Këshillin e Ministrave të Republikës së Francës, Lorens Bun, dhe ministrin për Bashkimin Evropian të Republikës së Polonisë, Shimon Shinkovski vel Senk, të njohur si “Treshja e Vajmarit”.

Në takim u bisedua mbi procesion e negociatave të Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE, mbi zbatimin e obligimeve që dalin nga korniza e negociatave, si dhe mbi mundësitë për përshpejtim të eurointegrimit të vendit.

Presidenti Pendarovski theksoi se shteti mbetet i përkushtuar ndaj procesit të filluar të negociatave dhe ndaj zbatimit të të gjitha reformave të domosdoshme, duke theksuar se anëtarësimi në BE është interesi ynë strategjik dhe se është i domosdoshëm vullnet i fuqishëm politik nga të gjithë faktorët politikë me qëllim që të përmbushen obligimet e ndërmarra.

Përveç ndryshimeve të domosdoshme kushtetuese, është theksuar edhe rëndësia e sundimit të të drejtës, ndërtimi i shtetit funksional juridik, si dhe lufta më e suksesshme me krimin dhe korrupsionin e organizuar.

Bashkëfolësit në këtë takim shkëmbyen mendime edhe mbi ngjarjet aktuale politike në vend dhe në rajon.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Urimi i Presidentit Pendarovski me rastin e Ramazan Bajramit

Presidenti Stevo Pendarovski, me rastin e festës së madhe myslimane Ramazan Bajram, u dërgoi urim qytetarëve të fesë islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu. I nderuar Reisul Ulema H....