Заедничка изјава на претседателите од групата Букурешт девет, поддржани од претседателите на Северна Македонија и на Црна Гора

12 октомври 2022 | Соопштенија

Ние, претседателите на Бугарија, Чешката Република, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија, Црна Гора, Северна Македонија, Полска, Романија и Словачка ги осудуваме масовните бомбардирања на украинските градови извршени неодамна од страна на Русија, кои, според меѓународното право, претставуваат воени злосторства.

Потсетуваме дека воените злосторства и злосторствата против човештвото не подлежат на никаков рок на застареност и се опфатени со јурисдикција на судовите ширум светот.

Во име на нашите држави, бараме Русија веднаш да престане со нападите врз цивилните цели. Нема да престанеме со нашите напори да ги изведеме пред суд одговорните за денешните злосторства.

Сметаме дека се неприфатливи какви било закани од руски претставници за употреба на нуклеарно оружје. Во овој контекст, ја потврдуваме нашата посветеност за заштита на нашите земји и сојузници.

Румен Радев
Претседател на Република Бугарија

Милош Земан
Претседател на Чешката Република

Алар Карис
Претседател на Република Естонија

Каталин Новак
Претседател на Унгарија

Егилс Левитс
Претседател на Република Латвија

Гитанас Науседа
Претседател на Република Литванија

Стево Пендаровски
Претседател на Република Северна Македонија

Мило Ѓукановиќ
Претседател на Црна Гора

Анджеј Дуда
Претседател на Република Полска

Клаус Јоханис
Претседател на Романија

Зузана Чапутова
Претседател на Словачката Република

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...