Select Page

Соопштенија

Предавање на акредитивните писма од страна на новоименуваната амбасадорка на Република Колумбија за Република Северна Македонија
Предавање на акредитивните писма од страна на новоименуваната амбасадорка на Република Колумбија за Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, oствари разговор преку видео-врска со Карменца Харамиљо Гутиерез, новоименувана амбасадорка на Република Колумбија за Република Северна Македонија, со седиште во Будимпешта, по повод предавањето на акредитивните писма, кои...

Средба на претседателот Пендаровски со раководствата на компаниите учесници во програмата „Млади менаџери и бизнис-лидери“
Средба на претседателот Пендаровски со раководствата на компаниите учесници во програмата „Млади менаџери и бизнис-лидери“

Во рамки на имплементација на проектот „Млади менаџери и бизнис-лидери“ на Советот на странски инвеститори, а под покровителство на Кабинетот на претседателот, претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со раководствата на компаниите коишто учествуваат во...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици
Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и...

Потпишан Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба

Потпишан Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба

По консултации со експерти од областа на енергетиката и правото, претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба. Претседателот...

Разговор со припадници на Армијата распоредени во меѓународни мировни мисии

Разговор со припадници на Армијата распоредени во меѓународни мировни мисии

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска, преку видео-врска, разговараше со припадници на Армијата, распоредени во меѓународните мировни мисии „Одлучна поддршка“ во Авганистан, КФОР во Косово, Алтеа во Босна и Херцеговина,...

Претседателот Пендаровски го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи

Претседателот Пендаровски го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи, којшто престојува во работна посета на Република Северна Македонија. Со цел ефикасно справување со безбедносните предизвици во регионот, на средбата беше потврдена...

Претседателот Пендаровски ги прими организаторите на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021

Претседателот Пендаровски ги прими организаторите на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на организациониот тим на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021. Организаторите истакнаа дека овој спортски настан, којшто се фокусира на одржливо користење на постоечки планинарски патеки и...

Честитка од претседателот Пендаровски до христијанските верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до христијанските верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник – Божик, упати честитка до д-р Киро Стојанов, скопски бискуп и струмичко-скопски епарх и до сите верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар. Почитувани, Дозволете ми, на...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и креативна работа на младите луѓе од земјава. [gallery...

Брифинг за борбената готовност на Армијата во 2020 година

Брифинг за борбената готовност на Армијата во 2020 година

Претседателот на Република Северна Македонија и врховен командант на Армијата, Стево Пендаровски, денес во Домот на Армијата во Скопје, беше информиран од страна на началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски за состојбата и борбената...

Претседателот Пендаровски прими македонски научници кои се меѓу најцитираните и највлијателните научници за 2020 година

Претседателот Пендаровски прими македонски научници кои се меѓу најцитираните и највлијателните научници за 2020 година

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими дел од македонските научници коишто се на листата на најцитирани и највлијателни научници на светско ниво од сите области за 2020 година, публикувана од Универзитетот Станфорд oд САД. На...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 21 декември – Денот на наставата на турски јазик

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 21 декември – Денот на наставата на турски јазик

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 21 декември – Денот на наставата на турски јазик, упати честитка до припадниците на турската заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани Турци, Дозволете најсрдечно да ви го честитам Денот...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска по втор пат покровител на настанот „Едно семејство“ на СОС Детско село

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска по втор пат покровител на настанот „Едно семејство“ на СОС Детско село

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска, продолжувајќи ја минатогодишната традиција и годинава беше покровител на настанот „Едно семејство“ во организација на СОС Детско село. Посочувајќи дека со овој настан, во пресрет на Меѓународниот ден на...

Одбележување на Ханука – споделуваме светлина во спомен на 7.144 македонски Евреи, жртви на Холокаустот

Одбележување на Ханука – споделуваме светлина во спомен на 7.144 македонски Евреи, жртви на Холокаустот

 Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, заедно со учениците од ПОУ„Иднина“и ПОУ „Златен Сремац“ од Скопје, коишто се дел од проектот „1000 Менори“, ги запалија осумте свеќи на менорите, во спомен на 7144 македонски...

Обраќање на претседателот Пендаровски на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој на УНДП

Обраќање на претседателот Пендаровски на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој на УНДП

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на регионалната презентација на Извештајот за човеков развој подготвен од УНДП, којашто се одржа онлајн. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски се осврна на влијанието на пандемијата на Ковид-19 врз...

Pin It on Pinterest