Select Page

Соопштенија

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик
Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод големиот христијански празник Христовото раѓање – Божик. По повод празникот, претседателот Пендаровски упати писма со честитки до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска...

Средба на претседателот Пендаровски со министерот за правда и директорот на Државниот завод за статистика
Средба на претседателот Пендаровски со министерот за правда и директорот на Државниот завод за статистика

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со министерот за правда, Бојан Маричиќ и директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за тековните процеси на реформи во судството, и за...

Одбележани 9 години од смртта на претседателот Глигоров
Одбележани 9 години од смртта на претседателот Глигоров

  Делегација на Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров, во Алејата на великаните на Градските гробишта Бутел во Скопје.   ...

Учество на форумот To be secure (2BS) во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора

Учество на форумот To be secure (2BS) во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на десеттиот To be secure (2BS) форум, во организација на Атлантскиот совет на Црна Гора. Говорејќи на тема „Западниот Балкан за 10 години“, претседателот Пендаровски...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грчкиот амбасадор Јанакакис

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грчкиот амбасадор Јанакакис

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Република Грција, Димитрис Јанакакис. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Северна Македонија и Република Грција, како и за потенцијалите и...

Претседателот Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување на Законот за финансирање на политичките партии

Претседателот Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување на Законот за финансирање на политичките партии

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување на Законот за финансирање на политичките партии. Претседателот Пендаровски очекува дека на ист начин на којшто на политичките партии им се враќаат запрените средства за...

Средба на сопругата на претседателот Ѓоргиевска со дизајнерката Сара Реџиќ

Средба на сопругата на претседателот Ѓоргиевска со дизајнерката Сара Реџиќ

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Млади Хаб – Канцеларија на Претседателот се сретна со дизајнерката на облека и модни додатоци Сара Реџиќ. На средбата Реџиќ...

Порака по повод Меѓународниот ден на човековите права

Порака по повод Меѓународниот ден на човековите права

Претседателот Стево Пендаровски упати порака по повод 10 Декември - Меѓународниот ден на човековите права. Почитувани граѓани, Одбележувајќи го Меѓународниот ден на човековите права се потсетуваме дека овие универзални придобивки се родија од најголемите кризи на...

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, акредитирани во Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски, на Чешката Република, Мирослав Томан, на...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Грузија и на Република Казахстан

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Грузија и на Република Казахстан

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Грузија и на Република Казахстан. На церемонијата на предавање на акредитивните писма од страна на Тамуна Лилуашвили, новоименувана амбасадорка на Грузија во...

Интервју на претседателот Пендаровски за дневникот на ТВ Сител

Интервју на претседателот Пендаровски за дневникот на ТВ Сител

Во интервјуто за дневникот на ТВ Сител, претседателот Стево Пендаровски одговара на прашања поврзани со најновите случувања во однос на македонско-бугарските односи и перспективите за членство во ЕУ. Меѓу темите на интервјуто се и справување со пандемијата, кризниот...

Став на претседателот Пендаровски во врска со Европската економска зона

Став на претседателот Пендаровски во врска со Европската економска зона

Во врска со прашањата за изјавата на претседателот Пендаровски за потенцијално членство во , информираме за следново: Во октомври 2019 година кога отварањето преговори со ЕУ за нашата земја беше одложено заради усвојување на новата методологија, во Брисел,...

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод „Св. Климент Охридски“

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод „Св. Климент Охридски“

  Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија по повод празникот 8 Декември - „Св. Климент Охридски“, денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на Св. Климент Охридски што се наоѓа пред Народната Универзитетска Библиотека „Св....

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустиниана Прима. Почитуван Г.Г.  Стефан, Имам особено задоволство и чест Вам лично и на...

Претседателот Пендаровски: Време е ЕУ интеграцијата на земјите од Западен Балкан да ја препознае како главна стратешка и геополитичка одлука, а не како техничко прашање

Претседателот Пендаровски: Време е ЕУ интеграцијата на земјите од Западен Балкан да ја препознае како главна стратешка и геополитичка одлука, а не како техничко прашање

Европскиот проект нема да биде целосен доколку земјите од Западен Балкан не се интегрираат целосно во Европската Унија, нагласи претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање на самитот ЕУ-Западен Балкан, во организација на влијателниот тинк тенк „Пријатели на...

Pin It on Pinterest