Select Page

Соопштенија

Разговор со припадници на Армијата распоредени во меѓународни мировни мисии
Разговор со припадници на Армијата распоредени во меѓународни мировни мисии

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски денеска, преку видео-врска, разговараше со припадници на Армијата, распоредени во меѓународните мировни мисии „Одлучна поддршка“ во Авганистан, КФОР во Косово, Алтеа во Босна и Херцеговина,...

Претседателот Пендаровски го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи
Претседателот Пендаровски го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на КФОР генерал-мајор Франко Федеричи, којшто престојува во работна посета на Република Северна Македонија. Со цел ефикасно справување со безбедносните предизвици во регионот, на средбата беше потврдена...

Претседателот Пендаровски ги прими организаторите на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021
Претседателот Пендаровски ги прими организаторите на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на организациониот тим на меѓународниот спортски настан Охрид Ултра-Треил 2021. Организаторите истакнаа дека овој спортски настан, којшто се фокусира на одржливо користење на постоечки планинарски патеки и...

Средба на претседателот Пендаровски и сопругата со претставници на здружението „САНО“, добитници на наградата „13 Ноември“

Средба на претседателот Пендаровски и сопругата со претставници на здружението „САНО“, добитници на наградата „13 Ноември“

Претседателот Стево Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Вила Водно, примија претставници и волонтери од здружението „САНО“, добитници на наградата „13 Ноември“, од областа на хуманитарната активност. Претставниците на здружението ги...

Обраќање на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска на презентацијата на извештајот за ревизија на перинатална смртност

Обраќање на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска на презентацијата на извештајот за ревизија на перинатална смртност

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска денеска се обрати на настан посветен на првиот извештај за ревизија на перинаталната смртност во Северна Македонија во 2019-та година. Истакнувајќи дека резултатите од овој...

Советот за безбедност со предлог до Владата за кризна состојба на целата територија на државата

Советот за безбедност со предлог до Владата за кризна состојба на целата територија на државата

Во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“ денеска се одржа десеттата седница на Советот за безбедност на којашто се разговараше за актуелната ситуација со пандемијата на Ковид -19 на територијата на Република Северна Македонија и мерките и активностите на надлежните...

Демант на изјавата на поранешниот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи, дадена во емисијата „Клик Плус” на ТВ21

Демант на изјавата на поранешниот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи, дадена во емисијата „Клик Плус” на ТВ21

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во целост ја демантира изјавата на поранешниот поглавар на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи искажана во емисијата „Клик Плус” на ТВ21. Претседателот Стево Пендаровски, ниту...

Продолжува проектот „Волонтираме за солидарно општество“

Продолжува проектот „Волонтираме за солидарно општество“

По неколкумесечна пауза поради пандемијата на Ковид -19, од денеска продолжи проектот „Волонтираме за солидарно општество“. Во активноста, денеска во Млади Хаб – Канцеларија на Претседателот се вклучи и претседателот...

Одбележување на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје

Одбележување на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје

По повод одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија положи цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел, на вечното почивалиште на генерал Михајло Апостолски и пред Споменикот...

Средба на претседателот Пендаровски со ученици, добитници на медали на 37-та Балканска математичка олимпијада

Средба на претседателот Пендаровски со ученици, добитници на медали на 37-та Балканска математичка олимпијада

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими ученици коишто на 37-та Балканска математичка олимпијада освоија сребрен и бронзени медали. На олимпијадата, каде нашата земја ја претставуваа 6 ученици, претежно средношколци, Никола Спировски доби сребрен медал, додека...

Јавен повик – „Млади менаџери и бизнис-лидери“

Јавен повик – „Млади менаџери и бизнис-лидери“

Под покровителство на Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, а во соработка со Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија во претстојниот период ќе се реализира програмата „Млади менаџери и бизнис-лидери“. Целта на...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Француската Република, Сирил Бомгартнер

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Француската Република, Сирил Бомгартнер

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Француската Република, Сирил Бомгартнер. Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањата на претседателот Пендаровски и на амбасадорот Бомгартнер....

Средба на претседателот Пендаровски со министерката за култура, Стефоска

Средба на претседателот Пендаровски со министерката за култура, Стефоска

Претседателот Стево Пендаровски ја прими министерката за култура на Република Северна Македоника, Ирена Стефоска. На средбата, министерката Стефоска го информираше претседателот Пендаровски за тековните активности и приоритети  на Министерството, за актуелната...

Донација на два инкубатори за Универзитетската клиника за детски болести

Донација на два инкубатори за Универзитетската клиника за детски болести

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, заедно со генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити денеска присуствуваше на настан на којшто беа донирани инкубатори за предвремено родени и болни бебиња сместени на Одделот за...

Панел дискусија на тема „Органодарителство – состојба и предизвици“ на иницијатива на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска

Панел дискусија на тема „Органодарителство – состојба и предизвици“ на иницијатива на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска

На иницијатива на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, вчера вечер се одржа панел дискусија на тема „Органодарителство – состојба и предизвици“, чија цел е подигнување на јавната свест за дарување на органи и развој на трансплантацијата во нашата држава....

Pin It on Pinterest