Прес-конференција Пендаровски-Чапутова: Земјите-членки на ЕУ да го следат принципиелниот однос на Словачка во поддршката на македонските евроинтеграции

7 септември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести ја пречека претседателката на Словачката Република Зузана Чапутова која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет средбата, се одржа и пленарен состанок на официјалните делегации на Северна Македонија и Словачка, по што претседателот Пендаровски и претседателката Чапутова одржаа заедничка прес-конференција.

Почитувана претседателке Чапутова,

Почитувани претставници на медиумите,

Имам исклучителна чест, во предвечерието на нашиот најзначаен државен празник, да бидам домаќин на словачката претседателка, мојата почитувана колешка, Зузана Чапутова.

Пријателството меѓу нашите две држави е засновано врз взаемната поддршка и почит, соработка во областите од заеднички интерес, но, пред сѐ, врз длабоките културни врски, за што е најзаслужно наследството на светите браќа Кирил и Методиј. Тоа наследство не потсетува на заедничкото минато, но, и не упатува на заедничката европска иднина, како своевидна мисија на обединување, токму како онаа на сесловенските просветители на времето.

Оваа посета го потврдува позитивниот тренд во развојот на билатералните односи, дотолку повеќе што се реализира кога нашиот пристапен процес кон Европската Унија е веќе започнат. Нам ни се добредојдени словачките искуства од процесот на пристапување кон Унијата, кои сигурно ќе ни бидат од голема помош во тој процес.

Во оваа прилика, сакам да се заблагодарам за постојаната и исклучително гласна словачка поддршка за македонските евроинтеграции. Токму кога беше најтешко, Словачка, како вистински пријател, без калкулации, не поддржуваше во сите ситуации.

Искрено, се надеваме на сличен пристап во иднина од сите земји-членки, следејќи го токму принципиелниот однос на Словачка, како една од движечките сили на Вишеградската група.

Во тој контекст, со претседателката Чапутова разменивме мислења и за зајакнување на регионалната соработка како важен сегмент во евроинтеграциите, при што разговаравме за успешниот модел на земјите од Вишеградската група чие што искуство може да биде корисен пример и за земјите на Западниот Балкан.

Инаку, оваа посета се реализира во еден критичен момент за Европа. Како држави – членки во НАТО разговаравме и за безбедноста на континентот, во контекст на војната во Украина и последиците од неа кои сите ги чувствуваме.

Посебен фокус во разговорите беше интензивирањето на економската соработка која не го има достигнато својот реален потенцијал, иако билатералната трговска размена во последните 5-6 години бележи константен раст. Изразив очекување дека ќе видиме поголеми инвестиции на словачките компании кај нас, особено сега откако ги почнавме преговорите со Унијата.

На крајот, би сакал да го изразам моето уверување дека во следниот период односите меѓу Северна Македонија и Словачката Република ќе бидат кренати на уште повисоко ниво, а за тоа, освен споделените европски вредности и блиските културни и духовни врски, ќе придонесе и отворањето на нашата амбасада во Братислава. Во текот на овој месец, очекувам нашиот прв резидентен вонреден и ополномоштен амбасадор да ја преземе должноста во главниот град на Словачката Република.

Почитувана претседателке Чапутова,

Уште еднаш, Вам и на вашата делегација, ви посакувам топло добредојде и пријатен престој.

 

Благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на телевизија Телма

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на телевизија Телма

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за „Топ тема“ на телевизија Телма говори за актуелната енергетска криза, напорите за обезбедување на стабилно снабдување со енергенси и неодамнешната работа посета на Република Бугарија, во тој контекст. Во интервјуто...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Здружението Клуб на генерали

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Здружението Клуб на генерали

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Здружението Клуб на генерали – Скопје. На средбата се разговараше за тековните активности на здружението, како и за идните планови. Упатувајќи честитки по повод 10 годишнината од постоењето, претседателот...

Заедничка изјава на претседателите на НАТО земји-членки од Централна и Источна Европа во врска со одлуката на Русија за нелегално анектирање на украински територии

Заедничка изјава на претседателите на НАТО земји-членки од Централна и Источна Европа во врска со одлуката на Русија за нелегално анектирање на украински територии

Ние, претседателите од Централна и Источна Европа, од земји чиишто лидери го посетуваа Киев за време на војната и лично беа сведоци на последиците од руската агресија, не можеме да молчиме пред фрапантното прекршување на меѓународното право од страна на Руската...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на прилепскиот регион

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на прилепскиот регион

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска при денешната посета на прилепскиот регион го посети ООУ "Кочо Рацин" во Прилеп, кадешто наставничкиот кадар ја запозна со тековните активности за учениците и работата на училиштето во чиј рамки функционира и детска...

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Софија оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. На средбата беше разговарано за можностите за натамошно унапредување на политичките и економските односи меѓу...