Прес-конференција Пендаровски-Чапутова: Земјите-членки на ЕУ да го следат принципиелниот однос на Словачка во поддршката на македонските евроинтеграции

7 септември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска со највисоки државни и воени почести ја пречека претседателката на Словачката Република Зузана Чапутова која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет средбата, се одржа и пленарен состанок на официјалните делегации на Северна Македонија и Словачка, по што претседателот Пендаровски и претседателката Чапутова одржаа заедничка прес-конференција.

Почитувана претседателке Чапутова,

Почитувани претставници на медиумите,

Имам исклучителна чест, во предвечерието на нашиот најзначаен државен празник, да бидам домаќин на словачката претседателка, мојата почитувана колешка, Зузана Чапутова.

Пријателството меѓу нашите две држави е засновано врз взаемната поддршка и почит, соработка во областите од заеднички интерес, но, пред сѐ, врз длабоките културни врски, за што е најзаслужно наследството на светите браќа Кирил и Методиј. Тоа наследство не потсетува на заедничкото минато, но, и не упатува на заедничката европска иднина, како своевидна мисија на обединување, токму како онаа на сесловенските просветители на времето.

Оваа посета го потврдува позитивниот тренд во развојот на билатералните односи, дотолку повеќе што се реализира кога нашиот пристапен процес кон Европската Унија е веќе започнат. Нам ни се добредојдени словачките искуства од процесот на пристапување кон Унијата, кои сигурно ќе ни бидат од голема помош во тој процес.

Во оваа прилика, сакам да се заблагодарам за постојаната и исклучително гласна словачка поддршка за македонските евроинтеграции. Токму кога беше најтешко, Словачка, како вистински пријател, без калкулации, не поддржуваше во сите ситуации.

Искрено, се надеваме на сличен пристап во иднина од сите земји-членки, следејќи го токму принципиелниот однос на Словачка, како една од движечките сили на Вишеградската група.

Во тој контекст, со претседателката Чапутова разменивме мислења и за зајакнување на регионалната соработка како важен сегмент во евроинтеграциите, при што разговаравме за успешниот модел на земјите од Вишеградската група чие што искуство може да биде корисен пример и за земјите на Западниот Балкан.

Инаку, оваа посета се реализира во еден критичен момент за Европа. Како држави – членки во НАТО разговаравме и за безбедноста на континентот, во контекст на војната во Украина и последиците од неа кои сите ги чувствуваме.

Посебен фокус во разговорите беше интензивирањето на економската соработка која не го има достигнато својот реален потенцијал, иако билатералната трговска размена во последните 5-6 години бележи константен раст. Изразив очекување дека ќе видиме поголеми инвестиции на словачките компании кај нас, особено сега откако ги почнавме преговорите со Унијата.

На крајот, би сакал да го изразам моето уверување дека во следниот период односите меѓу Северна Македонија и Словачката Република ќе бидат кренати на уште повисоко ниво, а за тоа, освен споделените европски вредности и блиските културни и духовни врски, ќе придонесе и отворањето на нашата амбасада во Братислава. Во текот на овој месец, очекувам нашиот прв резидентен вонреден и ополномоштен амбасадор да ја преземе должноста во главниот град на Словачката Република.

Почитувана претседателке Чапутова,

Уште еднаш, Вам и на вашата делегација, ви посакувам топло добредојде и пријатен престој.

 

Благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

По повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот, претседателот Стево Пендаровски ја испрати следната порака: Милионите жртви, неправди и ужасот од холокаустот нè потсетуваат на нашата заедничка историска одговорност да градиме демократски...

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на традиционалниот годишен прием што за претставниците на дипломатскиот кор, акредитирани во Република Северна Македонија, го приреди вчеравечер во Скопје. Во улога на доајен на дипломатскиот кор, на приемот се обрати...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Претседателот Стево Пендаровски по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани од српската заедница, Дозволете во мое лично име и во името на сите граѓани на Република Северна...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба ја прими Тамуна Лилуашвили, амбасадорката на Грузија во Република Северна Македонија. На средбата се разменија мислења за билатералните односи меѓу двете држави, актуелните состојби и предизвиците во...

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Ве известуваме дека на 5 и 6 февруари 2023 година во официјална посета на Република Северна Македонија ќе престојува претседателката на Унгарија, Каталин Новак. Заинтересираните медиуми за следење на официјалната посета потребно е да се акредитираат најдоцна до 1...