Јавен повик и програма за чествување на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

31 јули 2021 | Јавни повици

Почитувани граѓани

Ве покануваме на 2 август, 2021 година, понеделник, со почеток во 18:00 часот на Мечкин Камен во Крушево на одбележување на државниот празник 2 Август, Илинден – Денот на Републиката.

Годинава чествуваме 118 години од Крушевската Република и повикот за слобода и правдини и 77 години од Првото заседание на АСНОМ кога беа удрени темелите на современата македонска држава.

Овој ден нека биде мотив да ги надминеме поделбите и сите да се сплотиме околу илинденските и АСНОМ-ски идеали.

На централната свеченост на Мечкин Камен сите заедно да уживаме во изведбите на Ансамблот за македонски народни игри и песни „Танец“, Ансамблот на албански народни ора и песни во Република Северна Македонија, Весна Ѓиновска-Илкова, Влатко Стефановски, воениот оркестар на Армијата, како и во зборот и пораките на илинденците пренесени од Никола Ристановски.

ПРОГРАМА

Централна прослава на

2 Aвгуст, Денот на РепубликатаИлинден

Мечкин Камен, Крушево

18:00 часот

Пристигнување на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски на Мечкин Камен во придружба на почесната стража на баталјонот за почести на Армијата;

Пристигнување на илинденската коњаница;

Положување свежо цвеќе на Мечкин Камен;

Официјални делегации:

  • Претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски
  • Делегација на Собранието на Република Северна Македонија
  • Делегација на Владата на Република Северна Македонија
  • Делегација на Министерството за одбрана и Армијата
  • Делегација на Сојуз на борци од НОВ на Македонија

Положување свежо цвеќе на другите делегации;

Оперската првенка Весна Ѓиновска Илкова ја изведува химната на Република Северна Македонија;

Пригодна реч на Никола Ристановски со пораки за Илинден;

Настап на Ансамблот за македонски народни игри и песни „Танец“;

Настап на Ансамблот на албански народни ора и песни во Република Северна Македонија;

Настап на Влатко Стефановски;

Настап на воениот оркестар на Армијата.

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Во рамки на активноста Отворен кабинет, денеска Кабинетот на претседателот го посетија деца од Детската градинка „8 Април“ од Шуто Оризари и ученици од основните училишта „Димитар Македонски“ од Аеродром, „Киро Глигоров“ од Центар и „Кузман Јосифовски-Питу“ од Кисела...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Ромската Фондација за Европа и Фондацијата Ромите за демократија Скопје. На средбата соговорниците го запознаа претседателот Пендаровски со планираните активности на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата, што се одржа во Националната опера и балет. На комеморативниот настан присуствуваа...

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Кабинетот на Претседателот, денеска го посетија студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на престојот во Кабинетот се сретнаа со претседателот Пендаровски и...

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа во Босна и Херцеговина, денеска положи венец со свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис...