Учество на претседателот Пендаровски на панел дебата „Општествените промени по Украина“ на Филозофскиот факултет во Скопје

14 јули 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на панел дебатата „Општествените промени по Украина“ која се одржа на Филозофскиот факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Претседателот Пендаровски го поздрави организирањето на оваа дебата и се осврна на повеќе аспекти на руската инвазија врз Украина и за последиците врз македонското општество, нашиот регион и во евро-атлантскиот простор.

Претседателот говореше за безбедносните закани и предизвици на територијата на земјите-членки на НАТО Алијансата, импликациите на војната во Украина врз безбедноста и одбраната, влијанијата врз социо-демографските промени и економската безбедност, како и последиците врз психологијата на комуникациите, особено кај дигиталните медиуми и социјалните мрежи.

На воведната сесија на дебатата „Општествените промени по Украина“ која е прва панел дискусија од серијата на дебати „Академски видик“, покрај претседателот Пендаровски учествуваа и украинската амбасадорка Наталија Задорожњук и деканот на Филозофскиот факултет, Ратко Дуев, додека настанот го модерираше професорот Марјан Ѓуровски.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август - Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака: „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи...

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, денеска го посети манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе...