12 најуспешни дипломирани инженери добитници на признанието „Инженерски прстен“

23 јуни 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го врачи признанието „Инженерски прстен“ на 12 најуспешни студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини во Република Северна Македонија.

Овогодинешни добитници на признанието „Инженерски прстен“ се:

 • Ана Јанкуловска, Архитектонски факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Ана Тодорова, Градежен факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Стефани Јосифовска, Машински факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Небојша Левковски, Технолошко металуршки факултет, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Дамјан Петровски, Факултет за земјоделски науки и храна, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје
 • Андреј Миловановиќ, Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Бисера Доневска, Факултет за шумарски науки, пејзажна архитектура и екоинженеринг „Ханс Ем“, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Наум Димитриески, Факултет за електротехника и информациски технологии, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Блерина Зендели,  Факултет за дизајн и технологии на мебел и ентериер, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Теодора Петкоска, Природно математички факултет,  Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје;
 • Стојче Речаноски, Електротехнички факултет,  Универзитет „Гоце Делчев„ – Штип и
 • Марија Стојаноска, Технички факултет, Универзитет „Климент Охридски“ – Битола.

Манифестацијата „Инженерски прстен“ се одржува по 19. пат во организација на Инженерската институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, а под покровителство на претседателот на Република Северна Македонија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во посета на Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

Претседателот Пендаровски во посета на Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети општина Прилеп во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“. За време на престојот, претседателот Пендаровски го посети средното...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со поддршка на активностите ХелтХаб

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со поддршка на активностите ХелтХаб

Во канцеларијата на претседателот МладиХаб од денеска почнуваат со реализација активностите ХелтХаб (HealthHub) коишто се иницијатива на Здружението на студенти по медицина – ЗСМ, а со поддршка на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и Министерството за...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Северна Македонија. Почитувани припадници на бошњачката етничка заедница, Ви го честитам 28 Септември,...

Рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ продолжен до 14 октомври 2022 година

Рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ продолжен до 14 октомври 2022 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го продолжи рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ за 2021 година до 14 октомври 2022 година. Признанието се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од...

Видео обраќање на претседателот Пендаровски на конференцијата по повод 45 години високо образование во областа на безбедноста

Видео обраќање на претседателот Пендаровски на конференцијата по повод 45 години високо образование во областа на безбедноста

Претседателот Стево Пендаровски преку видео порака се обрати до учесниците на 13. Меѓународна научна конференција што се одржува во Струга, по повод 45 години високо образование во областа на безбедноста на тема „Образовни предизвици и перспективи за безбедноста“....