Обраќање на претседателот Пендаровски пред белгиските стопанственици во Агенцијата за инвестиции и трговија на Фландрија (ФИТ) во Брисел

23 мај 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на работната посета на Кралството Белгија, денеска во Брисел се обрати пред белгиски стопанственици во Агенцијата за инвестиции и трговија на Фландрија (ФИТ), каде што беше одржана презентација на економските потенцијали и инвестициските можности во Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски ја изрази својата поддршка за унапредување на економската соработка меѓу македонските и белгиските компании, потенцирајќи дека од интензивирањето на контактите и реализацијата на бизнис проектите, полза ќе имаат не само стопанствениците, туку и нашите граѓани.

„Република Северна Македонија изминатите десеттина години направи многу во делот на привлекување странски инвестиции, а самото присуство на бројни компании од САД, Германија, Обединетото Кралство, Франција или Белгија само го потврдува квалитетот на македонскиот инвестициски модел“, истакна претседателот Пендаровски во обраќањето.

Во оваа прилика, претседателот се заблагодари за континуираната поддршка од белгиската влада на македонските евроинтеграции, изразувајќи уверување дека преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, позитивно ќе влијаат на севкупните билатерални односи со Белгија.

„Во моментов се одвива скрининг процесот, кој очекуваме да биде комплетиран до крајот на годината. Паралелно со овој процес, правиме големи напори, посебно во делот на владеењето на правото и борбата против корупцијата, за создавање на уште подобар бизнис амбиент, поповолен и предвидлив за сите идни инвеститори“, истакна во обраќањето претседателот Пендаровски.

На презентацијата, на која се обратија министерот за економија, Крешник Бектеши, директорот на Дирекцијата за ТИРЗ Јован Деспотовски и претставници на компаниите Avesta Battery & Energy Engineering и WB&E Metal, беа споделени искуствата на белгиски компании, коишто инвестирале во нашата земја.

На настанот, поддржан од Агенцијата за извоз и странски инвестиции на Валонија (AWEX) и Бриселската агенција за поддршка на бизнисот, ХАБ Брисел, присуствуваа дваесетина белгиски компании.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Во рамки на активноста Отворен кабинет, денеска Кабинетот на претседателот го посетија деца од Детската градинка „8 Април“ од Шуто Оризари и ученици од основните училишта „Димитар Македонски“ од Аеродром, „Киро Глигоров“ од Центар и „Кузман Јосифовски-Питу“ од Кисела...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Ромската Фондација за Европа и Фондацијата Ромите за демократија Скопје. На средбата соговорниците го запознаа претседателот Пендаровски со планираните активности на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата, што се одржа во Националната опера и балет. На комеморативниот настан присуствуваа...

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Кабинетот на Претседателот, денеска го посетија студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на престојот во Кабинетот се сретнаа со претседателот Пендаровски и...

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа во Босна и Херцеговина, денеска положи венец со свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис...