Претседателот Пендаровски и сопругата Ѓоргиевска присуствуваа на 48. издание на „Галичка свадба“

17 јули 2022 | Aктивности, Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски во придружба на сопругата Елизабета Ѓоргиевска, денеска присуствуваа на 48. издание на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што се одржува под негово покровителство.

Претседателот Пендаровски им честита на годинешните младенци, посакувајќи им среќен и успешен брак и дарувајќи ги со „галичка пафта“, со мотив од галичка носија. Годинава за прв пат, покрај официјалните галички зет и невеста, Илчо Димитров и Елена Дуровска, истовремено со нив во храмот „Св. Апостоли Петар и Павле“, беа венчани и Искра Блажевска и Марко Бекриќ. Претседателот истакна дека е особено горд што младите генерации се повеќе покажуваат интерес да ја сочуваат нашата најавтентична манифестација, како живо културно наследство. Претседателот посочи дека „Галичка свадба“, промовирајќи и негувајќи ги мијачките обичаи и традиција остава посебен идентитетски белег и ја поздрави одлуката во нивното шеесетгодишно манифестациско постоење, да добие соодветна институционална заштита.

Годинешната „Галичка свадба“ започна на 15 јули со концерт посветен на великанот на народната песна Александар Сариевски, во чест на 100 годишнината од неговото раѓање и 20 години од неговата смрт. Во текот на вчерашниот ден беа изведени традиционалните свадбарски обичаи и адети, со поставување на свадбарскиот бајрак и симболичниот чин на „фрлање три пушки“ од куќата на зетот. Денеска, на платото пред опеаната чешма Упија беа одиграни „Невестинското“,„Манукот“, „Тешкото“ и други изворни ора.

 

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Отворен кабинет со деца од Детската градинка „8 Април“ и основци од скопските училишта „Димитар Македонски “, „Киро Глигоров“ и „Кузман Јосифовски-Питу“

Во рамки на активноста Отворен кабинет, денеска Кабинетот на претседателот го посетија деца од Детската градинка „8 Април“ од Шуто Оризари и ученици од основните училишта „Димитар Македонски“ од Аеродром, „Киро Глигоров“ од Центар и „Кузман Јосифовски-Питу“ од Кисела...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на ромски фондации

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Ромската Фондација за Европа и Фондацијата Ромите за демократија Скопје. На средбата соговорниците го запознаа претседателот Пендаровски со планираните активности на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Обраќање на претседателот Пендаровски на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на комеморативниот настан по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата, што се одржа во Националната опера и балет. На комеморативниот настан присуствуваа...

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во посета на Кабинетот на Претседателот

Кабинетот на Претседателот, денеска го посетија студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. За време на престојот во Кабинетот се сретнаа со претседателот Пендаровски и...

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членови на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа во Босна и Херцеговина, денеска положи венец со свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис...